×
 • Lajme
 • Insajderi

  Kurti: Me Greqinë gëzojmë raporte të mira, të shtohen lidhjet ekonomike

  Insajderi
  22 August 2023 - 17:34

  Kryeministri Albin Kurti ka deklaruar se Kosova dhe Greqia kanë raporte të mira dhe po vazhdojnë të përmirësohen vazhdimisht, duke shprehur se është i interesuar që t’i forcojë lidhjet ekonomike.

  Zyra e Kryeministrit njoftoi se pas takimit të Kurtit në Athinë me kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis, Kurti është shprehur pro bashkëpunimit të ngushtë në tema të interesit të përbashkët.

  “Fillimisht, kryeministri Kurti i uroi homologut të tij grek, Mitsotakis për rizgjedhjen e tij kryeministër dhe mandatin e ri qeveritar duke ofruar bashkëpunim të ngushtë në tema të interesit të përbashkët. Kryeministri tha se Kosova dhe Greqia gëzojnë marrëdhënie të mira të cilat po përmirësohen vazhdimisht si në rrafshin ekonomik përmes rritjes së shkëmbimeve tregtare ashtu edhe në rrafshin politik përmes vizitave të shpeshta të krerëve institucional të të dy shteteve”, thuhet në komunikatën për media të martën.

  Në takim u tha se është folur edhe për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Kurti ka thënë se dy vendet kanë tashmë marrëveshje, por që duhet të zbatohen plotësisht dhe pa kushtëzime.

  “Kujtoi që pas dakordimit të Bratislavës po bëhen dy muaj pa asnjë incident e protestë të dhunshme në katër komunat në veri të Kosovës. Pra kemi një situatë të de-eskaluar e ku fokusi duhet të jetë tek parandalimi i ri-eskalimit nga elementë të dhunshëm. Takimi u dominua nga diskutimi në forcimin e marrëdhënieve ekonomike. Kryeministri Mitsotakis e falënderoi për pjesëmarrjen në darkë Kryeministrin Kurti dhe tha se është i interesuar të forcojë lidhjet ekonomike teksa shprehu interesim për sektorë të ndryshëm të ekonomisë”, u tha tutje.

  Kurti e ka ftuar Mitsotakisin për vizitë në Kosovë dhe për investime.

  “Kryeministri Kurti e ftoi Kryeministrin Mitsotakis për vizitë dhe për më shumë investime në Kosovë. Shkëmbimi tregtar me Greqinë vitin e kaluar ishte 308 milionë euro, një rritje prej mbi 40% apo afër 100 milionë euro krahasuar me 2021”, njofton Zyra.

  Paraprakisht, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se Greqia dhe Ukraina nuk do të ndërrojnë qëndrim ndaj Kosovës.

  Me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky është takuar edhe kryeministri Kurti.

  Postimi i plotë:

  Me ftesë të Kryeministrit të rizgjedhur të Greqisë, Kyriakos Mitsotakis të hënën dhe të martën isha në Athinë për të marrë pjesë në darkën me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe për t’u takuar e bashkëbiseduar me homologë e partnerë edhe përtej Ballkanit Perëndimor.

  Para e pas saj, përgjatë dy ditëve zhvillova takime dypalëshe me Kryeministrin e Kroacisë, Andrej Plenkovic, Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe Kryeministrin e Greqisë, Kyriakos Mitsotakis. Ndërkohë që në pritje të darkës u përshëndeta me Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy dhe bashkëbisedova me Kryeministrin e Bullgarisë, Nikolai Denkov dhe Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel.

  Në darkën që shënonte edhe 20-vjetorin e Samitit të Selanikut, u ritheksua edhe një herë mbështetja për zgjerimin dhe anëtarësimin në Bashkimin Evropian si dhe rruga përpara, teksa në prezencën e Presidentit të Ukrainës, Zelenskyy u konfirmua mbështetja e palëkundur për Ukrainën dhe u bë thirrje për përgjegjësi dhe ndëshkim të krimeve të kryera gjatë luftës nga agresori rus.

  Përveç liderëve të Ballkanit Perëndimor, të pranishëm ishin Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkovic, Kryeministri i Rumanisë, Marcel Ciolacu, Kryeministri i Bullgarisë, Nikolai Denkov, dhe Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark