×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Kurti tha se Greqia është më afër njohjes së Kosovës, Athina e mohon

  Insajderi
  11 September 2023 - 12:04

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Greqia është më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës, duke bërë lëvizjen e parë në këtë drejtim në mesin e pesë shteteve anëtare të BE-së që nuk e njohin, por Athina i tha Euractiv se asgjë nuk ka ndryshuar.

  Greqia, Sllovakia, Rumania, Spanja dhe Qipro nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, të shpallur në vitin 2008 pas luftës së viteve 1998-1999 me Serbinë.

  Duke folur në televizionin polak të dielën, Kurti tha: “Ne kemi punuar shumë në aspektin diplomatik që ata t’i bashkohen shumicës së vendeve të BE-së. Greqia është në ballë të këtyre vendeve, e cila është më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës. Këtë e tregon edhe statusi i zyrës sonë në Athinë”.

  Greqia ka një Zyrë Ndërlidhëse të akredituar nga UNMIK-u në Prishtinë dhe një Zyrë për Çështje Ekonomike dhe Tregtare të Kosovës. Athina njeh gjithashtu pasaportat e lëshuara nga Kosova.

  Por i pyetur nga Euractiv në lidhje me deklaratën e Kurtit, një burim i qeverisë greke komentoi: “Qëndrimi grek ka mbetur i pandryshuar”.

  Prej disa muajsh raportohet se Greqia mund të jetë e para që do ta njohë Kosovën. Në mars të këtij viti, ministri i Jashtëm i atëhershëm grek, Nikos Dendias, vizitoi Kosovën për të gjashtën herë, duke u takuar me presidenten Vjosa Osmani.

  Në një deklaratë, kreu i shtetit vlerësoi përkushtimin dhe mbështetjen e vazhdueshme të Greqisë për liberalizimin e vizave dhe integrimin euroatlantik të Kosovës.

  Megjithatë, kur Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Europës, organin e të drejtave të njeriut me bazë në Strasburg, hapi i parë i procesit të aplikimit mori 33 nga 46 vota pro, me Greqinë abstenuese nga votimi.

  Në intervistën e tij për mediat polake, Kurti tha se Kosova i përmbush vlerat, standardet dhe parimet e bllokut dhe se “na duhet ndihma e vendeve që na kanë njohur për t’u njohur nga vendet që nuk na njohin”.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark