×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Kush është avokati i Radoiçiq? Si gjykatës, ka dënuar 150 shqiptarë

  Insajderi
  30 September 2023 - 08:34

  Kush është Goran Petronijeviç, avokati i autorizuar i Milan Radoiçiq? Përgjatë regjimit të ish-liderit serb, Sllobodan Millosheviç, Petronijeviç ka qenë gjyqtar në Gjykatën e Pejës në Kosovë.

  Në atë pozitë, në maj të vitit 2000, Petronijeviç i ka dënuar 150 shqiptarë të Kosovës me një total prej 1.600 vjetëve burgim nën dyshimet për kryerje të terrorizmit, raporton Evropa e Lirë.

  Ai është larguar nga pozita e gjyqtarit pas ndryshimeve demokratike të 5 tetorit në Serbi, dhe më pas e ka ushtruar profesionin e avokatit.

  Para gjykatës ndërkombëtare, avokati Petronijeviç i ka përfaqësuar disa klientë nga Serbia, të akuzuar për krime lufte.

  Më i famshmi është Radovan Karaxhiç, presidenti i parë i Republikës Sërpska në Bosnje e Hercegovinë, i cili është dënuar me burgim të përjetshëm në Gjykatën e Hagës për krime lufte.

  Para Tribunalit në Hagë, ai e ka mbrojtur gjithashtu ish-oficerin e ushtrisë jugosllave, Veselin Shlivançanin, i cili është dënuar për krime lufte në Ovçara afër Vukovarit.

  Në mesin e gushtit, Petronijeviç ka njoftuar për një iniciativë për ta mbrojtur Millorad Dodikun, presidentin e entitetit Republika Sërpska të Bosnje e Hercegovinës.

  Më herët Prokuroria e Bosnjës ka ngritur aktakuzë kundër Dodikut për mosbindje ndaj vendimeve të Përfaqësuesit të Lartë në Bosnje dhe Hercegovinë, Christian Schmidt./a2cnn/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark