×

Lionel Messi iu përgjigjet spekulimeve se mund t’i bashkohet Barcelonës në formë huazimi nga Inter Miami

19 October 2023 - 13:08

Lionel Messi ka adresuar thashethemet se ai mund të largohet nga Inter Miami në formë huazimi pasi të përfundojë sezoni i Major League Soccer.

36-vjeçari kishte qenë i lidhur me një huazim afatshkurtër në Arabinë Saudite, Manchester City dhe ish-klubin e tij Barcelona, në mënyrë që të ruante formën e tij në ndeshje për ndeshjet me Argjentinën.

Inter Miami nuk arriti të kualifikohej në play-offin e MLS, që do të thotë se sezoni i tyre do të përfundojë pas përballjes së së shtunës me Charlotte FC.

Megjithatë, duket se Messi nuk ka në plan të largohet nga Shtetet e Bashkuara së shpejti.

Duke folur pas fitores 2-0 të Argjentinës në kualifikimet e Kupës së Botës ndaj Perusë të martën, ku ai shënoi të dy golat, fituesi i Kupës së Botës tha: “Është turp [që ne nuk u kualifikuam në play-offin e MLS].”

“Kemi ardhur shumë afër, kam humbur ndeshjet e fundit, kemi pasur disa lëndime, muaji korrik ka qenë shumë i vështirë për ne, kemi luajtur çdo tre ditë, kemi udhëtuar.

“Por ne fituam një turne, i cili është i rëndësishëm për klubin dhe për atë që do të vijë vitin e ardhshëm”.

Messi vazhdoi të detajonte planet e tij për pjesën tjetër të sezonit, duke këmbëngulur se ai do të qëndronte në formën më të mirë të mundshme për të forcuar vendin e tij te Argjentina, por do të shijonte pak kohë jashtë fushës.

“Do të stërvitem, do të luaj ndeshjen tonë të ardhshme [kundër Charlotte FC] dhe do të përpiqem të arrij këtu [në ekipin kombëtar] në mënyrën më të mirë të mundshme për nëntorin”, shtoi ai.

“Pas kësaj do të shijoj pushimet në Argjentinë. Është hera e parë që do të kem më shumë ditë pushimi në dhjetor, me pushime, me qetësi, me njerëzit e mi.

“Në janar, do të kthehem përsëri për të bërë parasezon. Filloni nga e para dhe përgatituni sa më mirë që të jetë e mundur si gjithmonë.”

Nuk është çudi që klubet janë në radhë për të nënshkruar shtatë herë fituesin e Topit të Artë në formë huazimi pas formës së tij të jashtëzakonshme për Inter Miami.

Para lëndimit të tij gjatë fitores 1-0 të Argjentinës ndaj Ekuadorit në shtator, Messi shënoi 11 gola në 11 ndeshje për klubin e tij të ri.