×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  ​Luftanija e Tajlandës përmbyset duke lënë 31 marinarë të zhdukur

  Insajderi
  19 December 2022 - 09:10

  Marina tajlandeze thotë se 31 marinarë janë zhdukur pasi një anije luftarake me mbi 100 anëtarë të ekuipazhit u përmbys dhe u mbyt gjatë një stuhie në Gjirin e Tajlandës.

  HTMAS Sukhotai u mbyt pasi uji përmbyti kontrollet e tij të energjisë të dielën mbrëma.

  Autoritetet thanë të hënën se kishin shpëtuar 75 anëtarë të ekuipazhit, por 31 ishin ende të zhdukur në det të trazuar.

  “Kanë kaluar më shumë se 12 orë, por ne do të vazhdojmë të kërkojmë,” tha një zëdhënës i marinës për BBC.

  Ekipet e kërkimit punuan gjatë natës për të gjetur të mbijetuarit dhe operacioni po vazhdonte të hënën, tha marina.

  Ata njoftuan gjithashtu një hetim për shkakun e katastrofës.

  “Kjo pothuajse nuk ka ndodhur kurrë në historinë e forcës sonë, veçanërisht me një anije që është ende në përdorim aktiv,” tha zëdhënësi Admiral Pogkrong Monthardpalin.

  Zyrtarët thanë se anija u rrëzua pasi mori ujë, i cili e përmbyti atë.

  Me fuqinë e humbur, ekuipazhi luftoi për të mbajtur kontrollin e anijes e cila u rendit në anën e saj përpara se të fundosej rreth orës 23:30 me kohën lokale të dielën (16:30 GMT).

  Anija kishte qenë në një patrullë vetëm 32 km (20 milje) në perëndim të Bang Saphan, në provincën Prachuap Khiri Khan, kur u përfshi nga stuhia të dielën.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark