×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  “Manipulim me vota”, akuza ndaj kryesueses së Kuvendit Komunal në Vushtrri, kërkohet shkarkimi i saj

  Insajderi
  16 February 2024 - 15:10
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  Shkruan: - Devleta Deda

  Dy subjektet opozitare Vetëvendosja dhe Lidhja Demokratike e Kosovës në Komunën e Vushtrrisë, kanë dorëzuar kërkesë në Kuvendin Komunal për shkarkimin e kryesueses së Kuvendit, Melihate Bashollit.

  Melihate Basholli, kryesuese e Kuvendit Komunal të Vushtrisë po akuzohet nga opozita për keqpërdorim të pozitës zyrtare.

  Në kërkesën tyre thuhet se në seancën e janarit 2024, kryesuesja e Kuvendit Komunal ka manipuluar me vota. Kështu, opozita po kërkon shkarkimin e saj.

  Kërkesa për shkarkimin e kryesueses së Kuvendit po ushtrohet brenda afatit kohorë dhe statutit në fuqi për shkak të shkeljeve ligjore që kanë ndodhur në Kuvendin Komunal të Vushtrrisë në seancën e janarit 2024, ku kryesuesja e Kuvendit përmes numërimit jo të sakt të votave dhe konstatimeve jo legjitime ka devijuar vullnetin e kuvendarëve në disa pika, duke shkelur ligjin”, thuhet në kërkesën e opozitës në Vushtrri.

  Këtë kërkesë e kanë nënshkruar anëtarët e Kuvendit siç shihet me statut, gjithsej 14 nënshkrime.

  Asamblisti i Kuvendit të Komunës në Kuvendin Komunal të Vushtrrisë, Sylejman Meholli, tha për Insajderin se seanca për vendimin e kërkesës së tyre për shkarkimin e Bashollit, do të mbahet me 29 shkurt të këtij viti.

  Gazeta Insajderi ka provuar të kontaktojë me kryesuesen e Kuvendit në Vushtrri, Melihate Bashollin, për këto akuza ndaj saj, por deri në publikimin e këtij teksti, e njëjta nuk ka kthyer përgjigjje.

  Insajderi.org

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark