×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Matoshi: Stop “milicisë së moralit” të Vetëvendosjes nëpër komuna

  Insajderi
  29 March 2023 - 12:37

  Analisti Halil Matoshi ka reaguar ashpër ndaj vendimit për shkurtim të orarit që kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni ka marrë për punonjësit e komunës të cilët po agjërojnë, shkruan Insajderi.

  Matoshi ka bërë thirrje që të ndalohet siç thotë ai “milicia e moralit” të Vetëvendosjes.

  Ai madje ka treguar se si edhe ligjërisht mund të ndalohet një veprim i tillë. Përmend MAPL-në e Avokatin e Popullit.

  Reagimi i plotë, pa ndërhyrje:

  Stop “milicisë së moralit” të Vetëvendosjes nëpër komuna!

  Ndal sot!

  Po më shkruejnë dheta qytetarë se vendime të tilla kundërkushtetuese për shkurtimin e orarit të punës nē administratën komunale, me arsyetim Ramazanin, pos Gjilanit janë nënshkru edhe në disa komuna tjera?
  Si të sfidohet?

  Nëse nuk reagon vet Ministria e Pushtetit Lokal sipas Ligjit e në mbrojtje të kushtetutshmënisë, vendimet e tilla për shkelje të parimit të laicitetit të shtetit mund të sfidohet edhe nga Avokati i popullit, Neni 133 dhe 135 i Kushtetutës dhe Neni 9, 9.2.4; 9.2.5 të Ligjit kundēr diskriminimit; asambleistat sipas Statutit të Komunës dhe (zyrtarët e administratës) vendimi munet me u kontestu ne Ministri të Pushtetit Lokal për kontroll të ligjshmënisë, kurse nga qytetarët për shkelje të Ligjit kundër diskriminimit; Nenet 1, 2, 4. 4.1 de 4.2.


  P.S.

  Ritheksoj se mbrojtja e parimit të laicitetit të shtetit (Neni 8 i Kushtetutës) nuk e mohon të drejtën e besimit që garantohet me Kushtetutë (Nenet 38 dhe 39) dhe nuk âsht kundër besimtarëve, por në thelb i mbron ata nga arbitrariteti i pushtetit dhe manipulimi me sfond politik.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark