23:30 - 25 Maj 2023

Darkat e Leo Messit me disa nga ish-shokët e tij të skuadrës në Barcelonë janë të zakonshme muajt e fundit. Në fakt, që nga fillimi i vitit 2023 ka të paktën dy që kanë dalë në dritë, që përkojnë me po aq vizita të yllit argjentinas nga Paris Saint-Germain në kryeqytetin katalanas.

E fundit ndodhi më 25 prill dhe Messi, së bashku me gruan e tij Antonela, u takuan për darkë me Sergio Busquets dhe Jordi Alba dhe partnerët e tyre në restorantin Enigma në Eixample të Barcelonës. Ata janë shoqëruar në takim edhe nga Pepe Costa dhe gruaja e tij.

Dy muaj e gjysmë më parë, më 10 shkurt, tre miqtë dhe partnerët e tyre kishin darkuar së bashku në restorantin Estimar, që ndodhet në lagjen Born. Dhe një vit më parë të tre lojtarët, këtë herë pa bashkëshortet e tyre, ishin takuar në restorantin Sushi 99, ku takuan edhe Xavi Hernández, i cili po ashtu po darkonte atje pasi shtëpia e tij është relativisht afër.

Fakti është se, siç ka mundur të zbulojnë mediat spanjolle, së fundmi ka pasur edhe një tjetër nga këto darka për kapitenët e Barcelonës së bashku me Leo Messin, por në këtë rast në Paris dhe me një risi në ‘thirrje’: Sergi Roberto.

Ishte javën e kaluar, duke përfituar nga fakti që Xavi Hernández i kishte bërë festë skuadrës pas fitimit të titullit të Ligës në stadiumin Espanyol. Pas festës, trajneri u dha lojtarëve të tij disa ditë pushim dhe tre nga kapitenët, Busquets, Jordi Alba dhe Roberto, udhëtuan me partnerët e tyre për në Paris. Ata e kanë regjistruar udhëtimin e tyre në Instagram, duke postuar foto me Antonelën. Ishte konkretisht në një event të markës Guerlain.

Në vend të kësaj, lojtarët nuk lanë asnjë gjurmë në rrjetet sociale të arratisjes së tyre në kryeqytetin francez. Fakti është se ata shfrytëzuan rastin për të darkuar me Leon si miqtë e mirë që janë. Ata komentuan situatën e secilit dhe çështje të ndryshme aktuale dhe kur u ngrit tema e Barçës dhe Messit, mesazhi i Leos ishte i qartë: se ai nuk ka asnjë ofertë të Barçës.

Ky është realiteti. Barça po pret OK nga LaLiga në planin e saj të thesarit dhe megjithëse Leo ka qenë i lidhur me Al-Hilalin saudit, i cili i ka bërë një ofertë prej 500 milionë në vit, ai nuk ka nënshkruar asgjë me askënd. Dhe megjithëse Barça dëshiron ta nënshkruajë atë, siç kanë thënë Joan Laporta dhe Xavi Hernández , për momentin nuk ka asnjë ofertë nga katalanasit.