×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Mungesa e hekurit mund të shihet në pëllëmbët e dorës

  Insajderi
  20 December 2022 - 19:53

  Nëse keni gulçim ose herë pas here ndjeni se zemra juaj rrah më shpejt, ndoshta keni një problem me hekurin.

  Simptomat më të zakonshme të anemisë, pra mungesa e hekurit, janë: gulçim, rrahje të çrregullta të zemrës, depresion, presion të ulët të gjakut, memorie të dëmtuar, dhimbje koke, lëkurë të zbehtë, zhurmë në vesh.

  Nëse i njihni simptomat që tregojnë anemi, ka shumë mundësi që të keni problem me hekurin. Anemia shkaktohet nga mungesa e hekurit, i cili është i rëndësishëm në formimin e qelizave të kuqe të gjakut, si dhe për transferimin e oksigjenit në trupin tonë.

  Mungesa e qelizave të kuqe të gjakut çon në anemi, të cilën mund ta vëreni fillimisht nga lëkura e zbehtë. Një mënyrë e mirë për të kontrolluar mungesën e hekurit është të shtrini krahët përpara jush me pëllëmbët e kthyera lart dhe të shtrini gishtat.

  Nëse palosjet në pëllëmbën tuaj janë të lehta në krahasim me tonin e lëkurës, kjo mund të tregojë qarkullim të dobët të shkaktuar nga nivelet e ulëta të hekurit.

  Këtë e tregon rrënja më e bardhë e thoit dhe ngjyra e zbehtë e vijës së brendshme të qepallës së poshtme.

  Mënyra më e mirë për të mposhtur aneminë është të hani sa më shumë ushqime të pasura me hekur, si: shegë, domate, susam, spinaq, panxhar, brokoli, soje, butak, hurma, fiq, verë manaferre.

  Anemia mund të konfirmohet vetëm me një analizë gjaku, kështu që nëse vëreni këto simptoma, shkoni te mjeku dhe bëni analizat e gjakut.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark