×
 • Lajme
 • Lajme

  Nis heqja e barrikadave në Rudarë

  Insajderi
  01 August 2022 - 11:46
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Sot pas orës 11:00, kanë nisur të largohen kamionët që ishin përdoruru si barrikatë për të bllokuar rrugët në Rudarë.

  Gazetarët e Radios Evropa e Lirë të cilët gjenden në Rudarë, kanë njoftuar dhe publikuar pamje nga fillimi i tërheqja e automjeteve që ishin vendosur si barrikada në rrugët në veri të Kosovës.

  Fshati Rudarë gjendet rreth pesë kilometra nga Mitrovica. Nëpër të kalon magjistralja për në Jarinjë.

  Qeveria e Kosovës, pas kërkesës amerikane, ka vendosur që të pezullojë për një muaj, deri në zbatimin e masave të reciprocitetit për letërnjoftimet dhe targat me Serbinë.

  Megjithatë, në mesnatë hyri në fuqi lëshimi i dokumentit hyrje-daljes, së qytetarëve serbë në Kosovë dhe i njëjti u tha që do të jetë në fuqi deri në largimin e barrikadave.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark