×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Njerëzit mund të dëgjojnë heshtjen, thonë ekspertët

  Insajderi
  20 July 2023 - 21:47

  Që nga koha e Aristotelit, filozofët dhe ekspertë të tjerë të ndryshëm kanë debatuar nëse njerëzit mund ta dëgjojnë me të vërtetë heshtjen. Duket se një seri e re eksperimentesh të kryera nga shkencëtarët amerikan të Universitetit Johns Hopkins e kanë zgjidhur këtë problem.

  Gjatë studimit, ekspertët përdorën një veprim të njohur për të mashtruar dëgjuesit që të mendojnë se dy tinguj janë më të shkurtër se një, edhe pse në fakt zgjasin njësoj.

  Kur shkencëtarët zëvendësuan tingujt me heshtje, ata zbuluan se iluzioni ende funksiononte. Këtë eksperiment mund ta provoni vetë.

  Domethënë, do t’ju duket se një heshtje e vazhdueshme zgjat më shumë se dy të veçanta, pavarësisht se kanë të njëjtën kohëzgjatje, shkruan sciencealert.

  “Heshtja, çfarëdo qoftë ajo, nuk është e shëndoshë – është mungesa e zërit. Nuk është asgjë. Por, puna jonë tregon se njerëzit nuk mund të dëgjojnë asgjë”, tha Rui Zhe Goh, student i diplomuar në filozofi dhe psikologji në Universitetin Johns Hopkins.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark