×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Nxirren të gjithë punëtorët e ngujuar në një tunel në Indi para dy javëve

  Insajderi
  28 November 2023 - 19:26

  Ekipet e shpëtimit i kanë nxjerrë të gjithë 41 punëtorët e ndërtimit të cilët kishin mbetur të ngujuar në një tunel bjeshkor në Indi, pas shembjes së tij para dy javëve.

  Qeveria e Uttarakhand, shtetit verior të Indisë, tha se janë shpëtuar të gjithë punëtorët e ngujuar brenda tunelit Silkayara për 17 ditëve.

  Tërheqja e tyre nisi gjashtë orë pasi ekipet e shpëtimit e hapën një korridor për të arritur te burrat që u ngujuan më 12 nëntor kur tuneli u shemb.

  Ambulancat janë parë të radhitura në hyrje të tunelit, për t’i transportuar punëtorët në spitalin që ndodhet rreth 30 kilometra larg.

  Ambulanca duke bartur të mbijetuar nga shembja e tunelit në shtetin verior të Indisë, Uttarakhand, 28 nëntor 2023.
  Ambulanca duke bartur të mbijetuar nga shembja e tunelit në shtetin verior të Indisë, Uttarakhand, 28 nëntor 2023.

  Të ngujuarit ishin pajisur me ushqim, ujë, drita, oksigjen dhe ilaçe përmes një tubacioni, por ekipet e shpëtimit kishin hasur në shumë pengesa për ta hapur një rrugë për t’i shpëtuar ata.

  Tuneli është pjesë e një autostrade me kosto 1.5 miliard dollarë, që është njëra prej projekteve më ambicioze të kryeministrit të Indisë, Narendra Modi.

  Autoritetet nuk kanë treguar se çfarë e kishte shkaktuar shembjen, por ky rajon goditet shpesh nga rrëshqitjet e dheut, tërmetet dhe vërshimet.REL

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark