×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Pas dorëheqjes, Mehaj liston të arriturat gjatë mandatit

  Insajderi
  10 August 2023 - 15:02
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ish-ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj pas dorëheqjes ka listuar disa nga arritjet gjatë kësaj periudhe të udhëheqjes me ministrinë.

  Përmes një postimi në Facebook, ai ka theksuar rritjen e buxhetit, investimet në armatime, rritjen e numrit të ushtarëve, lënda “Edukim për Siguri”, shtimin e oficerëve, marrëveshjet për blerje shtet me shtet, krijimin e njësisë Speciale, heqjen e numrit të kufizuar të forcave, ligjin për policinë ushtarake, ligjin për Agjencinë e Intelegjencës, Ligjin për ombudpersonin në FSK, blerjen e armatimit modern sipas standardeve të NATO-s.

  Po ashtu, Mehaj përmendi edhe heqjen e kufizimit të numrit për ushtrinë e Kosovës, zgjerimin e rrjetit të atashëve të mbrojtjes, trajnimet jahstë vendit, dorcimine bashkëpunimit rajonal, realzimin e buxhetit dhe planit të punës mbi 90% për dy vite e gjysmë.

  Ashtu si dhe realizimin për herë të parë të operacioneve apo misioneve ndërkombëtare të FSK-së.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark