×

Përfundon SPEKTAKLI në “Stamford Bridge”, 8 gola në derbin anglez – City dhe Chelsea ndajnë pikët

12 November 2023 - 19:42

Ballafaqimi mes Chelseat dhe Manchester Cityt mbyllet me barazim spektakolar 4-4.

Një derbi që do të mbahet mend gjatë për nga kthesa në rezultat dhe golat e shënuar.

Pavarësisht kohës së rënduar me shi, të dy ekipet dhuruan spektakël.

Kampioni në fuqi, Manchester City, nuk doli me pikë të plota nga stadiumi “Stamford Bridge” në Londër.

Në minutën e 90+3, reprezentuesi i Shqipërisë, Armando Broja, u pengua në mënyrë të palejueshme në 16-sh duke fituar penallti për Chelsean.

Palmer shënoi nga penalltia për 4:4.

Broja u aktivizuar në minutën e 89-të.

Për Chelsean shënuan Silva (29′), Sterling (37′), Jackson (67′), Palmer (90+5’ – nga penalltia) dhe për Cityn realizuan Haaalnd (25′-nga penalltia e 67′), Akanji (45+1′) e Rodri (86’).

Pas javës së 12-të në Premier League në futboll, Manchester City kryeson me 28 pikë, pasojnë Liveropooli 27, Arsenali 27, Tottenhami 26, Aston Villa 25, Manchester Utd 21 pikë etj.