×
 • Lajme
 • Botë
 • Insajderi / Ballina 5

  Përplasja e trenave në Greqi – dyshohet se 4 shqiptarë kanë vdekur (Emrat)

  Insajderi
  02 March 2023 - 19:41

  Katër shqiptarë dyshohen se janë në mesin e viktimave të tragjedisë hekurudhore të ndodhur në Larisa të Greqisë. Priten edhe rezultatet e ADN-së për të bërë identifikimin e kufomave.

  Deri më tani, numri i viktimave ka shkuar në 57 dhe pritet të rritet.

  “Katër prej tyre janë shqiptarë, të cilët ende nuk janë gjetur. Bëhet fjalë për Evgjenia Mickën, Denis Ruçon, Klaudia Laton dhe për Pavlin Bozon. Ky i fundit, prej më shumë se 10 vitesh punonte në trenin nr.62 në sektorin e përgatitjes së ushqimit.

  Unë kam komunikuar dhe jam takuar me djalin e tij, i cili kishte humbur shpresat, këtë mëngjes erdhi për të parë nga afër vendin e ngjarjes.

  Familjarët e Denis Muços kanë konfirmuar se djali i tyre ka qenë në tren, por nuk kanë asnjë kontakt me të. Evgjenia Micka, e konfirmuar edhe ajo e zhdukur. Klaudia Lato, edhe pse nuk ka kombësi shqiptare, ka dy prindër shqiptarë. Familjarët e saj presin një përgjigje nëse kufomave iu është bërë ADN-ja, dhe nëse kjo ADN i përkiste Klaudia Latos “, theksoi ai./Euronews Albania

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark