×
 • Sport
 • Sport

  Premier Liga thyen rekordin e shpenzimeve brenda një sezoni

  Insajderi
  03 February 2016 - 19:39
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Klubet e Premier Ligës kanë thyer rekordin e sezonit të mëparshëm, 2014-15, kur shpenzuan 1.38 miliardë dollarë në transferime pasi këtë sezon kjo shifër ka shkuar mbi 1.4 miliard.

  Analizat e fundit të bëra nga kompania “Deloitte” tregojnë që ekipet elitare angleze kanë shpenzuar 185 milionë dollarë vetëm në afatin kalimtar të janarit.

  Dan Jones, zyrtar i kësaj kompanie, tha: “Ne kemi vërejtur që klubet e Premier Ligës po transferojnë lojtarë të talentuar edhe në afatin kalimtar të janarit. Totali që ka arritur shuma e transferimeve këtë sezon futbollistik është shumë i madh.”

  Newcastle United ka qenë shpenzuesi më i madh i Ligës Premier në këtë afat kalimtar të janarit, duke sjellë në skuadër Henri Saviet, Jonjo Shelvey-n dhe Andros Townsend-in për një total prej 41 milionë dollarësh.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark