02 May 2023 - 13:49
    Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

Përfaqësuesit e Juventusit në stadiumin “Maksimir” të Zagrebit pikërisht më 25 tetor të vitit 1987.

Ata kishin ardhur me një mision të caktuar, për legjendën Fadil Vokrri.

“Maksimir” gati shembej nga atmosfera, mbi 45 mijë shikues, luhet ndeshja e javës së 12-të mes Dinamos së Zagrebit dhe Partizanit të Beogradit.

Vokrri luante për Partizanin dhe shënoi golin e fitores (1:2) në minutën e 24-të.

Përfaqësuesit e Juves të mahitur me Vokrrin por që nuk u realizua transferimi i tij në Torino për një arsye, shkak që nuk e kishte kryer shërbimi ushtarak të ish Jugosllavisë artificiale.

Vokrri kishte rënë në sy skuadrës së famshme italiane me dy gola që kishte realizuar për atë farë ish Jugosllavi, duke fituar me rezultat 3:0 ndaj Irlandës Veriore.

Vokrri iu mohua e drejta që të shkoi në Juventus nga rregullat primitive të atij shtetit që vdiq në vitin 1991.