×

Publikohet komunikimi i gjyqtarëve të VAR-it për golin e anuluar të Luis Diaz kundër Tottenham!

03 October 2023 - 20:16

Liverpooli ka siguruar audion e dialogut mes gjyqtarit Simon Hooper dhe dhomës VAR mbi golin e anuluar gabimisht të Luis Diaz kundër Tottenham të shtunën.

Skuadra e Liverpool-it që pësoi padrejtësinë në ndeshjen e së shtunës (30/9) tani po shqyrton lëvizjet e tyre për të shfajësuar veten.

Një rikujtim se goli i Diazit u anulua gabimisht për shkak të një ngatërrese. Gjithçka filloi në minutën e 34-të me rezultatin 0-0, pasi Salah gjeti Luis Diaz dhe kolumbiani gjeti rrjetën, por goli u anulua përfundimisht për pozicion jashtë loje.

Edhe pse sulmuesi anësor dukej i mbuluar dhe në pozicion të rregullr, goli i tij nuk llogaritet dhe kjo ishte për të ardhur keq pasi linjat ‘korrekte’ tregojnë se ishte normale dhe duhej të llogaritej si pozicion i rregull, siç e pranoi PGMOL (komiteti i arbitrave), pas përfundimit të ndeshjes…

PGMOL në shpjegimin e tij zbuloi edhe gafën e pabesueshme të VAR-it të ndeshjes, Darren Egland, teksa konsideronte se vendimi në fushë ishte që goli i Dias ishte numëruar siç duhet nga arbitri! Komisioni i arbitrazhit “foli” për një gabim dhe premtoi se së shpejti përveç videos do të jepte edhe dialogun e arbrbitrave.

Të dielën, Liverpool lëshoi ​​një deklaratë duke e quajtur gabimin “të papranueshëm” dhe duke pretenduar se “integriteti sportiv ishte komprometuar”.

Në deklaratë thuhej: “Klubi i Futbollit Liverpool pranon fljen e PGMOL për gabimin. Është e qartë se nuk është bërë zbatimi i duhur i rregullave të lojës, duke rezultuar në cenimin e integritetit sportiv. Ne e pranojmë plotësisht presionin nën të cilin punojnë zyrtarët e ndeshjes, por ata duhet të punojnë për të mirën e sportit.”