×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  ​Qeveria i jep hua 20 milionë euro Telekomit

  Insajderi
  16 December 2022 - 11:57

  Qeveria e Kosovës ia ka dhënë hua 20 milionë euro Telekomit për investime infrastrukturore.

  Në mbledhjen e sotme të qeverisë, ministri i Financave, Hekuran Murati u shpreh se këto mjete për vitin aktual do të ofrohen në vlerë prej 5 milionë euro, ndërsa 15 milionët e tjerë do të ofrohen vitin e ardhshëm.

  “Kërkesa për hua që kemi pranuar nga Telekomi i Kosovës që ka të bëjë me financimin e investimeve në infrastrukturën apo në përditësimin e infrastrukturës që kanë dhe teknologjisë dhe procesin e prokurimit që tashmë e kanë përmbyllur. Fillimisht marr parasysh që jemi në përmbyllje të këtij viti fiskal dhe me anë të ligjit të buxhetit kemi paraparë shumën prej 40 milionë euro e cila në masën e madhe mbi 32 milionë euro është shfrytëzuar për KOSTT dhe Telekom përfundimisht, shuma e mbetur pra mund të dedikohet para mbylljes të këtij viti fiskal, kurse pjesa tjetër që mbetet për financimin e projektit investiv ashtu siç ka kërkuar Telekomi të kryhen me procesin e vitit fiskal, kërkesa është që aprovohet një huadhënie deri në 5 milionë euro për Telekomin për këtë vit fiskal kurse pjesa tjetër e mbetur prej 15 milionë të trajtohet në vitin e ardhshëm me buxhetin e ri në tërësi kërkesa nga Telekomi ka qenë 20 milionë euro”, theksoi ai.

  E këtë e mirëpriti, e para e ekonomisë kosovare, Artane Rizvanolli e cila tha se me këtë huadhënie për Telekomin po përmirësohet cilësia e shërbimit për konsumatorët.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark