×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Qindra mijëra njerëz protestuan kundër qeverisë konservatore në Varshavë – dy javë përpara zgjedhjeve

  Insajderi
  01 October 2023 - 18:55

  Qindra mijëra njerëz thuhet se kanë marrë pjesë në një tubim të opozitës në Varshavë të dielën, dy javë përpara zgjedhjeve që Platforma Qytetare liberale (PO) thotë se mund të vendosin të ardhmen e Polonisë në Bashkimin Evropian dhe “pozitën e saj demokratike”.

  Sondazhet e opinionit sugjerojnë se qeveria nacionaliste Ligj dhe Drejtësi (PiS) mund të fitojë zgjedhjet, por mund të luftojë për të formuar një shumicë mes pakënaqësisë mes disave për rritjen e kostove të jetesës dhe jo vetëm.

  Dhe siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, autoritetet e qytetit të Varshavës thanë se rreth një milion njerëz morën pjesë në tubimin më të madh të regjistruar në kryeqytet.

  Ndërsa transmetuesi publik TVP, për të cilin vëzhguesit e pavarur të medias thonë se është bërë një zëdhënës i qeverisë nën sundimin e PiS, citoi policinë të thoshte se rreth ishin tubuar rreth 100,000 njerëz.

  Opozita shpreson që marshimi të nxisë votuesit të marrin pjesë në zgjedhje, duke i dhënë asaj një shans për të ecur përpara.

  “Ndryshimi i madh po vjen. Kjo është një shenjë e rilindjes së Polonisë”, u tha kreu i PO, Donald Tusk turmave të mbledhura në një shesh qendror të Varshavës, ku shumë njerëz shiheshin duke valëvitur flamujt polakë dhe të BE-së.

  Tusk, një ish-president i Këshillit Evropian, ka thënë se PiS mund të synojë të nxjerrë Poloninë nga BE, diçka që partia e mohon dhe i ka cilësuar zgjedhjet si vendimtare për të drejtat e pakicave dhe të grave.

  PiS mohon kritikat perëndimore se ka përmbysur normat demokratike dhe thotë se reformat e tij në gjyqësor synojnë ta bëjnë vendin më të drejtë dhe të lirë nga gjurmët e komunizmit.

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark