×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Rastet kur makthet paralajmërojnë një sëmundje të keqe

  Insajderi
  07 December 2023 - 23:53

  Çrregullimet mendore

  Makthet e shpeshta mund të jenë një simptomë e skizofrenisë, çrregullimeve të personalitetit, depresionit dhe panikut.

  Një pjesë e mirë e personave që vuajnë nga depresioni dhe ankthi shohin makthe rregullisht natën.

  Efekt anësor i medikamenteve

  Makthet mund të jenë një efekt anësor i disa medikamenteve të caktuara. Bëhet fjalë kryesisht për ilaçet kundër depresionit dhe ato që stabilizojnë humorin.

  Në këtë kategori futen edhe ilaçet për tensionin e gjakut, ato kundër alergjisë dhe barnat e gjumit.

  Problemet me frymëmarrjen

  Mungesa e gjumit ndikon në cilësinë e ëndrrave megjithatë makthet mund të shkaktohen edhe nga problemet me frymëmarrjen.

  Një nga këto është apnea e gjumit e cila i lë njerëzit pa gjumë, por edhe në ato raste që ata janë në gjendje të flenë shohin makthe.
  Filmat e frikshëm

  Nëse jeni njeri që shihni shumë makthe natën, është e udhës të mos shihni filma të frikshëm përpara gjumit.

  Ekspertët thonë se njerëzit që shohin filma të frikshëm përpara se të shtrihen për të fjetur do të shohin ëndrra të këqija e të dhunshme.

  Intoleranca ndaj kaktozës

  Produktet e bulmetit që konsumohen në mbrëmje nxisin ëndrrat e këqija. Njerëzit mund të vuajnë nga intoleranca ndaj laktozës dhe nuk janë në dijeni.

  Konsumi i këtyre produkteve pavarësisht këtij problemi do të shkaktojë makthe dhe ëndrra të këqija.

  Sëmundjet nervore

  Problemet me gjumin dhe makthet e përsëritura mund të jenë tregues i një rreziku madhor shëndetësor. Këtu përfshihet edhe sëmundja e Parkinsonit e cila vërehet tek 80 përqind e njerëzve që kanë probleme në fazën e gjumit të thellë.

  Një sëmundje tjetër që i kanoset njeriut që sheh makthe është demencia.

  Probleme me zemrën

  Makthet mund të sinjalizojnë edhe sëmundjet e zemrës. Njerëzit që shohin makthe kanë rrahje të çrregullta të zemrës. Kur njeriu sheh një ëndërr të keqe, rrahjet e zemrës rriten bashkë me tensionin e gjakut.

  Nëse makthet vazhdojnë, problemet me zemrën janë të paevitueshme. /AgroWeb.org

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark