13:19 - 16 Tetor 2022

Ndërsa Premier League mund të ketë uzurpuar La Liga Santander për sa i përket shikuesve të përgjithshëm, liga spanjolle ka padyshim rivalitetin më të madh në futbollin botëror në El Clasico.

Kur Real Madridi dhe Barcelona përballen me njëri-tjetrin, tifozët nga e gjithë bota dynden në aksion ose personalisht ose në shtëpi në televizionin e tyre.

Loja përmban dy nga ekipet më të mëdha jo vetëm në Spanjë, por në mbarë botën dhe posedon një tërheqje magnetike që rivalitetet e tjera nuk arrijnë ta rikrijojnë.

Dy klubet duket se tërheqin edhe lojtarët më të mirë në botë. Pavarësisht çështjeve financiare të publikuara mirë nga Barcelona, klubi ende shpenzoi 158 milionë euro për tetë lojtarë të rinj.

Robert Lewandowski, Raphinha, Franck Kessie, Andreas Christensen, Jules Kounde, Marcos Alonso, Hector Bellerin dhe Pablo Torre nënshkruan të gjithë për klubin blaugran, megjithë zymtësinë financiare që mbizotëron në “Camp Nou”.

Real Madridi pati një verë relativisht të qetë, me klubin që kërkon të mbështesë një ekip fitues të titullit në vend që të bëjë nënshkrime me deklarata që mund të prishin ekuilibrin e krijuar nga trajneri Carlo Ancelotti.

Real Madrid megjithëse ishte në treg për Kylian Mbappe përpara se lojtari përfundimisht të vendoste të zgjaste kontratën në Paris Saint-Germain, duke nënvizuar sesi nëse është e nevojshme, klubi ka burimet për të shpenzuar shumë.

Kur skuadrat përballen me njëra-tjetrën të shtunën, formacionet e tyre fillestare të kombinuara vlerësohet të kushtojnë afërsisht një miliardë euro – 916.5 milionë euro, për të qenë të saktë.

Ky numër nuk llogarit as lojtarët që do të humbasin ndeshjen për shkak të lëndimeve, me heroin e finales së Ligës së Kampionëve të sezonit të kaluar, Thibaut Courtois dhe qendërmbrojtësin uruguaian të Barcelonës, Ronald Araujo, që të dy do të humbasin ndeshjen.

Formacioni i mundshëm i Real Madridit që do të jetë në fushë sot, vlera e tyre është 487.5 milionë euro.

Derisa vlera e formacionit të mundshëm të Barcelonës, kap vlerën e 429 milionë eurove.