×
 • Lajme
 • Lajme

  Sa u forcua pasaporta kosovare pas liberalizimit? – Kjo është renditja

  Insajderi
  11 January 2024 - 20:27
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Qytetarët e Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë, Singaporit dhe Spanjës mund të lëvizin në 194 destinacione në mbarë botën numri më i lartë i regjistruar që kur Indeksi i Pasaportave Henley filloi të gjurmonte liritë e udhëtimit global për 19 vjet.

  Indeksi është krijuar nga firma këshilluese për shtetësinë dhe vendbanimin global me bazë në Londër Henley & Partners, duke përdorur të dhëna ekskluzive nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror

  Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2024

  Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Singapori, Spanja (194 destinacione)

  Finlanda, Koreja e Jugut, Suedia (193 destinacione)

  Austria, Danimarka, Irlanda, Holanda (192 destinacione)

  Belgjika, Luksemburgu, Norvegjia, Portugalia, Mbretëria e Bashkuar (191 destinacione)

  Greqia, Malta, Zvicra (190 destinacione)

  Republika Çeke, Zelanda e Re, Polonia (189 destinacione)

  Kanadaja, Hungaria, Shtetet e Bashkuara (188 destinacione)

  Estonia, Lituania (187 destinacione)

  Letonia, Sllovakia, Sllovenia (186 destinacione)

  Islanda (185 destinacione)

  Ku renditet Kosova, pas heqjes së vizave nga 28 vendet e zonës Schengen?

  Sipas Indeksit të Pasaportave Henley, Kosova më 2023 renditej e 101-ta në bota, ndërsa tani është ngjitur në vendin e 68-të. Qytetarët e saj mund të udhëtojnë pa viza në 74 vende, derisa në 152 vende nevojitet viza.

  Shqipëria renditet e 48-ta në botë për fuqinë e pasaportës dhe qytetarët e saj mund të udhëtojnë pa viza në 123 vende të botës.

  Vendet ku qytetarët e Kosovës mund të udhëtojnë pa viza, dhe vendet ku kërkohet vizë:

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark