×
 • Lajme
 • Lajme

  Shqiptarëve të Luginës iu mundësohet blerja e pronave në Kosovë

  Insajderi
  24 January 2024 - 13:35
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Shqiptarët e Luginës nga sot mund të blejnë prona në Kosovë. Kjo iu mundësohet pas ndryshimit dhe plotësimit të Ligjit për të drejtat Pronësore të Shtetasve të Huaj në Kosovë.

  Me miratimin e projektligjit, ministrja Albulena Haxhiu tha se tash shqiptarët e Luginës së Preshevës do të mund të kenë në pronësi prona në Kosovë.

  “Duke pasur parasysh rrethanat dhe mungesën e raporteve bilaterale mes Kosovës dhe Serbisë, qytetarët e komunitetit shqiptarë në Luginë me dispozitat aktuale në fuqi të Ligjit bazik u bëhet e pamundur fitimi i të drejtës pronësore, pra bëhet e pamundur mundësia e blerjes së pronave në Kosovë, për shkak të mungesës së reciprocitetit. Mbi këtë bazë ministria e Drejtësi ka ndërmarrë iniciativë ligjore për plotësim-ndryshim të ligjit bazik e ku qytetarët e komunitetit shqiptar nga Lugina do të përjashtohen nga kufizimet e reciprocitetit dhe mund të jenë titullar të të drejtave pronësore në Kosovë sipas kushteve të përcaktuara me ligjin bazik”, ka thënë ajo.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark