×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Shtohet frika për rritjen e çmimeve të naftës

  Insajderi
  19 December 2023 - 09:49
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Sulmet ndaj anijeve tregtare në Detin e Kuq rrezikojnë të rrisin çmimin e naftës dhe mallrave të tjera, kanë paralajmëruar analistët.

  Disa kompani kanë ndaluar dërgesat përmes Detit të Kuq pasi anijet u sulmuan nga rebelet Houthi në Jemen.

  Ndërprerja ka bërë që SHBA-ja të nisë një operacion detar ndërkombëtar për të mbrojtur anijet në rrugën e Detit të Kuq.

  Vendet që i bashkohen grupit të sigurisë përfshijnë Britaninë e Madhe, Kanadanë, Francën, Bahreinin, Norvegjinë dhe Spanjën.

  Sekretari amerikan i mbrojtjes, Lloyd Austin tha se përshkallëzimi i fundit i sulmeve të pamatura Houthi me origjinë nga Jemeni kërcënon rrjedhën e lirë të tregtisë, rrezikon marinarët e pafajshëm dhe shkel të drejtën ndërkombëtare.

  Deti i Kuq është një nga rrugët më të rëndësishme në botë për dërgesat e naftës dhe gazit natyror të lëngshëm, si dhe për mallrat e konsumit.

  BP, gjiganti i naftës, tha të hënën se do të ndalojë përkohësisht të gjitha dërgesat e naftës së papërpunuar përmes rrugës kryesore tregtare.

  S&P Global Market Intelligence tha se gati 15% e mallrave të importuara në Evropë, Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut u dërguan nga Azia përmes detit. Kjo përfshin 21.5% të naftës së rafinuar dhe më shumë se 13% të naftës së papërpunuar.

  Një rritje e çmimeve të naftës mund të çojë në inflacion më të lartë, i cili matë ritmin e rritjes së çmimeve. Inflacioni ka rënë në MB dhe aktualisht është 4.6%.

  Shifrat e reja të dhëna të mërkurën do të tregojnë nëse ka vazhduar të bjerë, por, në nivelin aktual, është akoma më shumë se dyfishi i objektivit të Bankës së Anglisë prej 2%. Banka deri në muajt e fundit ka rritur normat e interesit për të ulur inflacionin.

  Rebelët Houthi kanë deklaruar mbështetjen e tyre për Hamasin dhe kanë thënë se ata synojnë anijet që udhëtojnë në Izrael, duke përdorur drone dhe raketa kundër anijeve në pronësi të huaj.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark