×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Situata në Veri, reagon komuniteti shqiptaro-amerikan: Vuqiç, ndalu!

  Insajderi
  02 October 2023 - 22:51

  Ne, komuniteti shqiptar në Amerikë, jemi duke ndjekur me shqetësim ngjarjet e fundit që lidhen me sulmin terrorist të 24 shtatorit nga grupi i armatosur serb dhe i mbështetur nga strukturat shtetërore të Serbisë kundër Policisë së Kosovës, meqë rast mbeti i vrarë një polic dhe u plagosën disa të tjerë.

  Në bazë të dëshmive që janë publikuar nga Ministria e Brendshme e Kosovës dhe mediat ndërkombëtare që lidhen me këtë ngjarje, duket qartë se shteti serb në krye me Presidentin Vuqiq është i involvuar në këtë sulm, i cili i ka dhënë mbështetje logjistike dhe e ka pajisur me armatim këtë grupi terrorist që ka pasur për qëllim aneksim e Veriut të Kosovës.

  Si shqiptarë që jetojmë dhe veprojmë në shtetin amerikan, jemi të gatshëm të ndihmojmë Policinë dhe FSK- në në cilën do formë që kërkohet për të përballuar edhe njëherë agresionin permanent serb, madje së fundi edhe sulmet terroriste kundër shtetit tonë, Republikës së Kosovës.

  I bëjmë thirrje presidentit serb, Aleksander Vuqiq të frenoj ambiciet e tij për invazion ndaj shtetit tonë, i cili si duket ka vendosur që përmes sulmeve terroriste ndaj forcave policore të Kosovës të arrijë qëllimet e tij megalomane.

  Ne do t’i përgjigjemi proporcionalisht çdo sulmi eventual terrorist që mund të ndodh në territorin e Republikës tonë kundër forcave policore dhe ushtarake të shtetit tonë.

  Prandaj kërkojmë që vuajtjet shekullore të shqiptarëve nga represioni dhe agresioni i shtetit serb të marrin fund përgjithmonë përmes dialogut, bazë e secilës të jetë pranimi i Pavarësisë së Kosovës e shpallur me 17 shkurt, 2008, pasi ky do të ishte çelës për qetësimin njëherë e mirë të rajonit të Ballkanit.

  Komuniteti shqiptaro-amerikan

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark