×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Tërmet i fortë godet Afganistanin, i treti brenda javës

  Insajderi
  15 October 2023 - 10:43
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Një tërmet i ri e ka goditur perëndimin e Afganistanit – disa ditë pas dy tërmeteve tjera të fuqishme, të cilat i kanë lënë të vdekur mbi 1.000 njerëz.

  Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara, ka thënë se tërmeti 6.3 shkallësh i Rihterit është regjistruar afër qytetit të Heratit.

  Thellësia e tërmetit ka qenë 6.3 kilometra.

  Deri më tani nuk ka raportime për viktima.

  Më shumë se 90 për qind e atyre që kanë vdekur nga dy tërmet paraprake ka qenë gra dhe fëmijë, ka thënë Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Fëmijë 

  Herati është qyteti i tretë më i madh i Afganistanit, dhe gjendet në afërsi me kufirin iranian.

  Afganistani goditet shpesh nga tërmetet, sidomos në zonën malore Hindu Kush, pasi shtrihet në zonat tektonike euroaziatike dhe indiane.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark