×
Green

Testi i gjakut mund të zbulojë shenjat e hershme të Alzheimerit në tru, thotë studimi

Insajderi
26 January 2024 - 15:35
Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

Sëmundja e Alzheimerit është një diagnozë klinike dhe ende nuk ka asnjë test të vetëm dhe të thjeshtë diagnostikues.

Testet diagnostike që ekzistojnë mund të jenë invazive, të shtrenjta dhe kërkojnë kohë, shkruan Medical News Today.

Zhvillimi i një testi të thjeshtë diagnostikues të hershëm mund të ndihmojë për të synuar përdorimin e barnave të reja të Alzheimerit tek njerëzit në fazat e hershme të kësaj gjendje.

Një ekip ndërkombëtar ka gjetur se një test gjaku që zbulon një formë të veçantë të tau është efektiv në zbulimin e ndryshimeve në amiloid dhe tau në tru.

Ata zbuluan se analiza siguroi zbulim më të saktë të atrofisë hipokampale dhe ishte e ngjashme në aftësinë e saj për të zbuluar nivele jonormale të beta dhe tau të amiloidit si teste të lëngut cerebrospinal.

Autorët thanë se analiza mund të zbulonte nivele jonormale të beta dhe tau të amiloidit në 80% të pjesëmarrësve të testuar dhe se 20% e mbetur do të kishte nevojë për imazhe konfirmuese ose teste të lëngut cerebrospinal. Ata pretenduan se kjo ishte më e saktë se mjetet diagnostike aktuale dhe mund të përdoret për të identifikuar njerëzit për ndërhyrje të hershme me trajtime farmaceutike në zhvillim, të dizajnuara për të reduktuar grumbullimin e amiloidit.

OP-ED
Nga Rubrika

© 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Impressum

Kontakt

Trademark