22:56 - 04 Shkurt 2023

Kur do të trokasë sërish me fitore? Trajneri Jürgen Klopp (55) mori një goditje të qartë me Liverpool-in e tij, 0-3 në Wolverhampton dhe iu desh të duronte talljet e kundërshtarit.

Pas vetëm katër minutash, mbrojtësi i të kuqve Joel Matip siguroi defiçencën me autogol. Pas 11 minutash, ylli i Wanderers, Dawson gozhdoi për të shënuar 2-0. Në pjesën e dytë, Ruben Neves bëri rezultatin 3-0 (71′).

Dhe ajo që këndojnë tifozët e Ujqërve më pas i lëndon vërtet fansat e Klopp-it. Tifozët në Wolverhampton u tallën me trajnerin e Reds me një brohoritje: “Do pushohesh në mëngjes!” Do të thotë: “Nesër në mëngjes do të pushoni nga puna!”

2023 thjesht nuk po shkon asgjë mire për Klopp. Liverpool ka tre ndeshje pa fitore. Javën e kaluar Reds u eliminuan nga FA Cup 2-1 në Brighton, një shans për titull u zhduk!

Rekordi i Liverpoolit deri më tani këtë vit: vetëm një fitore në 7 ndeshje (katër humbje). Në Premierligë, Liverpooli pështjellon në mesfushën e zymtë. Lidhja e drejtpërdrejtë me vendet që të çojnë në kupat e europës, dalngadlë po venitet.

Nuk mjafton për pretendimet e Liverpool-it.

Klopp, në detyrë që nga viti 2015, është i paprekshëm me Reds falë meritave të tij – pra titujve – në vitet e fundit, duke përfshirë kampionatin 2020 dhe triumfin e Ligës së Kampionëve 2019. Angazhimi ndaj skuadrës së veriut të Anglisë deri në 2026 e bën atë ta dëshirojë të përmbushë kontratën në çdo rast.

Le të shpresojmë se edhe ai mundet. Më pas në ligë janë Everton në derbin Merseyside dhe Newcastle. Në ndeshjet e tjera vjen Reali në Ligën e Kampionëve. Nëse ‘Reds’ luajnë atje, si këtë herë në Wolverhampton, skuadra e Kloppit nuk ka asgjë për të marrë…

Tags: