×
 • Lajme
 • Botë
 • Insajderi / Ballina 5

  “Tik Tok” drejt bllokimit në gjithë Evropën? Ja shteti i radhës që ndalon përdorimin e aplikacionit

  Insajderi
  11 May 2023 - 19:44
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Austria njoftoi të mërkurën se ka ndaluar përdorimin e platformës së mediave sociale TikTok në telefonat zyrtarë për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

  Ministri i Brendshëm, Gerhard Karner, tha për shtypin se vendimi ishte marrë në përputhje me rekomandimet e një komiteti ekspertësh të formuar nën ministrinë në shkurt.

  Duke vënë në dukje se zyrtarët publikë mund të përdorin TikTok në pajisjet e tyre personale, Karner deklaroi se përdorimi i këtij aplikacioni në telefonat celularë zyrtarë në nivel federal është i ndaluar dhe se aplikacioni në fjalë i përket Kinës, gjë që ngre shqetësime të ndryshme për sigurinë e informacionit dhe të dhënave.

  Së bashku me qeverinë federale, shteti i Austrisë së Epërme ka ndaluar gjithashtu përdorimin e TikTok në telefonat celularë të korporatave të punonjësve të tij për arsye të ngjashme, shkruajnë mediat e huaja.

  Shumë vende në Evropë dhe SHBA kanë ndaluar tashmë platformën kineze të mediave sociale në pajisjet zyrtare që u përkasin punonjësve publikë. 

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark