×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Tumori që mund t’ia marrë jetën senatorit McCain

  Insajderi
  20 July 2017 - 20:50
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Stafit i senatorit të SHBA-së, John McCain, ka treguar të mërkurën se ai ka një tumor në tru të quajtur glioblastoma. Diagnoza është bërë pasi është bërë biopsia e një pjese të mënjanuar nga truri i tij të premten gjatë operacionit në spitalin Mayo Clinic në Phoenix, shkruan New York Times.

  Çfarë lloj kanceri i trurit është ky?

  Glioblastima është lloji më agresiv i tumoreve në tru. Fillon direkt nga truri; nuk përhapet aty përmes një pjese tjetër të trupit. Shkaktari i këtij kanceri është ende i panjohur.

  Ky tumor nuk ka lidhje me melanomën, kancerin e lëkurës për të cilin McCain ishte trajtuar më parë.

  Sa e zakonshme është glioblastoma?

  Rreth 12 mijë e 390 raste të reja janë pritur të lajmërohen në vitin 2017, sipas Asociacionit Amerikan të Tumoreve të Trurit. Rreziku që të formohet rritet me moshën.

  Si trajtohet glioblastoma?

  Si shumica e kancerëve, glioblastoma trajtohet me operacion i cili mënjanon sa më shumë që është e mundur nga tumori, më pas vazhdon me rrezatim dhe kimioterapi.

  Tumori gati gjithmonë rritet përsëri në më pak se një vit. Kur rikthehet, kirurgët zakonisht e operojnë përsëri.

  Dr. Mitchel Berger, një neurokirurge dhe eksperte e glioblastimës në universitetin e Kalifornisë, San Francisko, tha se tumori duhet të vëzhgohet në sekuenca për të kërkuar mutacione të cilat tregojnë që kanceri mund të jetë i ndjeshëm ndaj një droge, mundësisht një droge eksperimentale.

  Cila është perspektiva, parashikimet dhe mbijetesa?

  Pasi që këto rikthehen, glioblastomat gati asnjëherë nuk kurohen, dhe prognoza është e dobët.

  Me trajtim, mediana e mbijetesës – që do të thotë se gjysma e pacientëve jetojnë më shumë dhe gjysma vdesin më herët – është 12 deri në 18 muaj.

  Senatori Edward M. Kennedy ka vdekur nga glioblastoma në vitin 2009, 15 muaj pasi ishte diagnostikuar. Beau Biden, i biri i ish-nënkryetarit Joseph R. Biden Jr., kishte vdekur nga kanceri i njëjtë në v itin 2015, gati dy vite pas diagnozës.

  “Kemi bërë mjaft progres, pos shumë të ngadalshëm”, ka thënë Berger.

  “Tridhjetë vite më parë, 1 deri në 2 për qind e pacientëve jetonin më shumë se dy apo tri vite. Tani, së paku 25 për qind jetojnë tri deri në pesë vite, por edhe më shumë”, ka shtuar ajo.

  Simptomat e glioblastomës?

  Simptomat e mundshme përfshijnë kokëdhimbje, sulme të dridhjes së trupit, shikim i turbulluar dhe ndonjëherë vështirësi në të menduar apo të folur.

  Çfarë ka quar në diagnozën e McCainit nuk është treguar ende.

  Nuk është e mundur të vihet në përfundim nëse tumori ka pasur të bëjë me pyetjet paksa konfuze ndaj James B. Comeyt, ish drejtorit të F.B.I.-së në qershor.

  A mundet McCain të hyjë në trajtim eksperimental?

  Trajtimet klinike kanë kritere specifike për arsye shkencore, duke përfshirë faktorët si lloji i saktë i tumorit dhe çfarë trajtimi ka pasur pacienti deri tani.

  Nëse senatori përshtatet me kriteret për një studim të veçantë, ai mund të hyjë në një trajtim eksperimental klinik. /Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark