×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  U përjashtua nga “Defender 23”, Qeveria nuk e largon nga objekti banerin e këtij ushtrimi

  Insajderi
  01 June 2023 - 11:57

  Dy ditë më parë Shtetet e Bashkuara të Amerikës i vendosën sanksione Kosovës. Vendi ynë u përjashtua nga “Defender Europe 23”.

  Ambasadori amerikan, Jeffrey Hovenier njoftoi se vendimi për përjashtimin e Kosovës nga “Defender 23” u mor gjatë natës nga komandanti amerikan për Europën, Christopher G. Cavoli.

  Përkundër përjashtimit, në ndërtesën e qeverisë së Kosovës ende qëndron i vendosur baneri “Defender Europe 2023”.

  Kryeministri Albin Kurti sanksionet e Amerikës i quajti të padrejta teksa theksoi se kjo është një fatkeqësi.

  SHBA ndëshkoi Kosovën në këtë formë pasi Kurti nuk pranoi kërkesën e tyre për t’i tërhequr njësinë speciale të policisë nga veriu i Mitrovicës, përkundër tensioneve të shkaktuara dhe plagosjen e ushtarëve të KFOR’it. /Insajderi

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark