×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Vajza e Jakup Krasniqit rikujton fjalimin e babait të saj në Hagë

  Insajderi
  03 April 2024 - 12:35
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Vajza e zëdhënësit të UÇK’së, Jakup Krasniqit, Gresa, në rrjetin e saj në Facebook ka publikuar një pjesë nga fjalimi i Jakup Krasniqit një vit më parë në Hagë.

  Në fjalimin e tij, Krasniqi tregon bisedën me Adem Jasharin.

  “Kam qarë kur pashë në një depo materialesh ndërtimore të gjithë ata të vrarë të familjes Jashari. Adem Demaçi më tha ‘Jakup nuk ka fitore’ pa luftë dhe sakrifica. Unë e dija se ky ishte ‘çmimi i lirisë’. Unë po qaja për fëmijët, për pasardhësit e kombit tim, për ata që nuk patën mundësi të jetonin asnjë ditë të fëmijërisë së tyre,. Në ato momente e kuptova se nuk mund të jetoja më duke futur kokën në zall si struci. Ishin momente vendimtare. Në ato momente thashë ‘liri a vdekje’ por kurrë më nën këtë gjenocid”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark