×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  10 ushqime për të parandaluar lodhjen gjatë ditës në Ramazan

  Insajderi
  31 March 2023 - 09:55

  Gjatë muajit të Ramazanit, muslimanët përmbahen nga ngrënia dhe pirja nga agimi deri në muzg. Rituali islamik mund të jetë sfidues për shumë njerëz dhe mund t’i lërë ata që praktikojnë të ndihen më pak energjikë dhe më të dobët gjatë ditës.

  Për të shmangur ndjenjën e plogështisë, është e rëndësishme të konsumoni ushqime të pasura me lëndë ushqyese që ofrojnë energji të qëndrueshme dhe parandalojnë dehidratimin.

  Këtu janë 10 ushqimet që mund t’ju ndihmojnë të qëndroni energjikë gjatë Ramazanit:

  Hurmat
  Hurmat tradicionalisht konsumohen për të prishur agjërimin sepse janë një burim i shkëlqyer energjie, fibrash dhe mineralesh thelbësore si kaliumi, magnezi dhe hekuri. Ato përmbajnë gjithashtu sheqerna të thjeshta që sigurojnë energji të shpejtë për trupin.

  Drithërat integrale: Drithërat integrale si orizi i kaftë, quinoa dhe tërshëra janë të pasura me karbohidrate komplekse, të cilat ofrojnë energji të qëndrueshme gjatë gjithë ditës. Ato përmbajnë gjithashtu fibra, të cilat ngadalësojnë tretjen, duke ju mbajtur të ndiheni të ngopur për më gjatë.

  Thjerrëzat
  Thjerrëzat janë një burim i mirë i proteinave dhe karbohidrateve komplekse, të cilat ofrojnë energji të qëndrueshme. Ato janë gjithashtu të pasura me hekur, i cili është i rëndësishëm për ruajtjen e niveleve të shëndetshme të gjakut.

  Arrat
  Arrat si bajamet, arrat dhe fëstëkët janë të pasura me proteina, yndyrna të shëndetshme dhe fibra, duke i bërë ato një rostiçeri ideale për energji të qëndrueshme. Ato përmbajnë gjithashtu vitamina dhe minerale të rëndësishme si magnezi, i cili ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

  Kosi
  Kosi është një burim i mirë i proteinave dhe kalciumit, i cili është i rëndësishëm për ruajtjen e kockave të forta. Ai gjithashtu përmban probiotikë, të cilët mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zorrëve dhe rritjen e imunitetit.

  Spinaqi
  Perimet si spinaqi dhe brokoli janë të pasura me karbohidrate komplekse, fibra dhe vitamina dhe minerale thelbësore, duke i bërë ato një ushqim ideal për energji të qëndrueshme.

  Pula dhe peshku
  Proteinat pa yndyrë si mishi i pulës, peshku dhe tofu janë të pasura me aminoacide, të cilat janë të rëndësishme për ruajtjen e masës muskulore dhe promovimin e funksionit të shëndetshëm imunitar. Ato gjithashtu ofrojnë energji të qëndrueshme gjatë gjithë ditës.

  Bananet dhe fruta të tjera
  Frutat si bananet, portokallet dhe mollët janë të pasura me sheqerna natyrale dhe fibra, duke i bërë ato një ushqim ideal për energji të shpejtë. Ato përmbajnë gjithashtu vitamina dhe minerale të rëndësishme që mund të ndihmojnë në rritjen e imunitetit dhe parandalimin e dehidrimit.

  Vezët
  Vezët janë një burim i shkëlqyer i proteinave dhe i vitaminës D. Shijoni ato të fërguara, të ziera ose në një omëletë me shumë perime për t’u siguruar që do të qëndroni më energjikë dhe më të ngopur për më gjatë.
  Patatet e ëmbla: Patatet e ëmbla janë të pasura me kalium, vitaminë A, C dhe B6. Qofshin të ziera, të pjekura apo të skuqura në ajër, ato mund të jenë një burim i shkëlqyer i karbohidrateve të shëndetshme.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  LifeStyle
  01 October 2023

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark