×
 • Kulturë
 • Show / Kulturë

  Xhamajkanët ngrihen në mbrojtje të kauzës së Bob Marleyt

  Insajderi
  06 February 2016 - 13:14

  Një lloj i marihuanës që mban emrin “Marley Natural” ka dalë në shitje pikërisht në ditëlidnjen e legjendës së muzikës reggae Bob Marley i cili po të ishte gjallë sot do të festonte 71 vjetorin e lindjes, transmetojnë mediat ndërkombëtare.

  Megjithatë trashëgimia e tij është ende e pranishme 35 vite pas vdekjes, me 11 maj 198, po festohet me lansimin e një lloji të marihuanës që fillimisht ka dalë vetëm në tregun amerikan, raporton Insajderi.

  Këngëtari xhamajkan, i njohur për muzikën nëpërmjet së cilës bënë thirrje për paqe, liri e dashuri, ishte dhe mbetet ikona e përkrahjes së legazimit të marihuanës në të gjithë botën.

  Në nderim të ideologjisë së këngëtarit, në treg tashmë kanë dalë 4 lloje të marihuanës në Amerikën që tashmë e ka përqafuar idenë e Marleyt.

  marleyrabi

  Mirëpo, një industriaizim i tillë shkaktoi çarje në mes të idesë amerikane për marihuanën dhe idesë autentike xhamajkiane, e cila ka vendosur shtyllat e kulturës Rastafari, shumë kohë para se SHBA-ja të përfshihej në procesin e legalizimit të marihuanës.

  Kompania britanike, e cila e ka brenduar paketimin e këtyre 4 llojeve të marihuanës “Marely Natural”, është e njejta që e ka brenduar paketimin e Starbucks.

  E kjo xhamajkanëve nuk po ju pëlqen për shkak se kanë qenë në pushtimin britanik për 300 vite.

  Një ndër paknaqësitë më të mëdha që mund të ngjallë komplet ideja e shitjes së marihuanës industriale në emër të Bob Marley, është se vet këngëtari është shquar për aktivizmin e tij anti-kapitalist.

  marley

  Kompania britanike e cila ka brenduar paketimin e “Marley natural”, është përballur me kritika të ashpëra, për shkak se ka “keqpërdorur kulturën rastafari” pa i dhënë përfitim direkt Xhamajkës, ku ka lindur kjo kulturë.

  Xhamajaka i njohur si shteti që prodhon marihuanën natyrale, muajve të fundit ka pësuar humbje financiare për shkak të “industrializimit të marihuanës”, me të cilën më parë i ka dhënë shtytje ngritjes ekonomike të shtetit.

  Megjtihatë, pa marrë parasysh polemikat rreth industrializmit të marihuanës dhe mos dëshirës së Marleyt për të ndodhur në gjë e tillë, muzika e tij vazhdon të mbetet simbol i bashkëjetesës së njerëzve si të barabartë.

  https://www.youtube.com/watch?v=2u7DL4M0Hh8

   

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika
  Kulturë
  17 February 2024
  Kulturë
  17 February 2024
  Kulturë
  29 January 2024
  Kulturë
  26 January 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark