×
 • Lajme
 • Lajme

  6 vite në gjykata – Orvatjet e Ramadan Mujës me drejtësinë dhe politikën

  Insajderi
  19 December 2018 - 16:19
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Ramadan Muja nisi të harrohej. Ish-kryetar i Prizrenit, pasi nuk u nominua për kryetar të “Jerusalemit të PDK-së”, vazhdoi orvatjet me drejtësinë.

  Në fakt përgjatë dy mandateve Ramadan Muja veç në komunë, pjesë të madhe të kohës kaloi edhe nëpër Gjykata.

  Në vitin 2012 Gjykata Themelore e Prizrenit kishte ngritur aktakuzë ndaj kryetarit të Prizrenit aso kohe, dhe pesë ish-zyrtarëve tjerë të kësaj komune: Sadik Paçarizi, Avni Ademaj, Kadri Ukimeri, Abdullah Tejeci dhe Minir Krasniqi.

  Përkundër se me aktakuzë Muja kishte fituar edhe në zgjedhjet e vitit 2014, shkruan Gazeta Insajderi.

  Kjo kishte bërë që kryetari i Prizrenit pothuajse gjithë mandatin e dytë ta kalonte nëpër Gjykata.

  Në vitin 2014 Ramadan Muja ishte dënuar me burgim me kusht prej dy viteve, duke iu ndaluar edhe ushtrimi i funskioneve publike në kohëzgjatje prej 30 muajsh.

  Vlera e disa prej tokave për të cilat ish-zyrtarët komunalë prizrenas akuzoheshin se kanë keqpërdorur detyrën zyrtare kap shumën prej rreth 200,000 euro.

  Rasti i Ramadan Mujës kishte shkuar deri në Gjykatën Supreme, e cila më pas e kishte kthyer atë në Gjykatën e Apelit. Dhe më pas Gjykata e Apelit kishte vendosur që rastin ta kthejë në rigjykim.

  Pastaj Gjykata e Apelit vlerësoi se Gjykata Themelore në Prizren është jokompetente për ta gjykuar këtë çështje, andaj vendosi që Departamenti i Krimeve të Rënda i Gjykatës Themelore në Gjilan ka kompetencë territoriale për gjykimin e Mujës dhe të tjerëve.

  Herë pjesëmarrje nëpër gjykata, herë i sëmurë, e duke insistuar që ai është i pafajshëm. Kështu mund të përshkruhen 3 vitet e fundit të Ramadan Mujës.

  Përderisa në herën e parë ishte dënuar me dy vite burgim me kusht, vendimi i sotëm ka qenë edhe më i vogël për ish-liderin e Prizrenit.

  Ish-kryetari i Komunës së Prizrenit, Ramadan Muja, është dënuar me 1 vit burgim unik me kusht, pasi është gjetur fajtor për veprën penale “keqpërdorim i pozitës zyrtare”.

  Muja është gjetur fajtor në dy pika të dispozitivit, e nga dy të tjera është liruar nga akuza.

  Fajtor janë shpallur edhe të akuzuarit e tjerë, Minir Krasniqi, Avni Ademaj e Sadik Paqarizi, që të gjithë dënime me kusht.

  Ademaj 5 muaj, Paqarizi 6 muaj dhe Krasniqi me 6 muaj me kusht.

  Ramdan Muja në zgjedhjet lokale që u mbajtën para një viti, nuk ishte kandiduar për kryetar nga PDK-ja.

  Në vend të tij garoi Shaqir Totaj i cili humbi me një diferencë të vogël votash, përballë Mytaher Haskukës së VV-së. /Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark