×
 • Insajderi Video
 • INDOKS

  A do të përdoret ligji i konfiskimit të pasurisë nga Vetëvendosja për presekutim të opozitës

  Insajderi
  16 April 2021 - 12:45
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Arben Ratkoceri, gazetar që punon në Maqedoninë e Veriut, tregon që pos që një ligj i ngjashëm u përdor për hakmarrje ndaj oponentëve politik.

  “Marrjen e pasurisë pra paralelisht me ligji me konfiskimeve është i sofitikuar në pikëpamje jurdike në mbulim mirëpo me e keqja që ka ndodhur në Maqedoni është tek hakmarrja kryesisht te përndrekja politkek e oponentëve të caktuar dhe do të thotë është zbatuar si shumë ligje  që zbatohen në Maqedoni në mënyrë selektive”, ka thënë Ratkoceri.

  Kurse Sallahu nga Ministria e Drejtësisë, ka thënë se ky ligj nuk do të përdoret kundër opozitës.

  “Jo ju garantoj sa jam unë këtu në Ministrinë e Drejtësisë  me grupin punues nuk do të jetë as presekutim as hakmarrje ndaj asnjë individit.  Nuk kemi ardh në pushtet  me këto pretendime do të formojë një ligj, do të ketë kontroll të brendshëm dhe të jashtme, do të formohen mekanzima ligjore”, ka thënë Sallahu.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark