×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Arsyetimi i Komunës së Prishtinës për rritjen e çmimit të biletës në 50 cent

  Insajderi
  08 February 2023 - 11:52

  Drejtori i Shërbimeve Publike në Komunën e Prishtinës, Ilirik Musliu ka treguar se cila është arsyeja se çmimi i biletës së rregullte, nga 31 janar është rritur nga 40 cent në 50 cent.

  Në përgjigje për Insajderin, Musliu tha se kjo ka ndodhur në kuadër të kredisë së marrë për Trafikun Urban. Ai potencoi se me këtë do të ketë edhe shtim të linjave të reja.

  Marrëveshja për kredi e cila parasheh edhe konsulencën për Trafikun Urban, ka përgatitur pakon me çmimoren e re dhe në të njëjtën kohë do të bëjë ri-organizimin e linjave dhe shtimin e linjave të reja”, deklaroi ai për Insajderin derisa nuk dha përgjigje kur iu përmend edhe premtimi i dhënë gjatë fushatës, për transport falas.

  I pyetur nëse dihet se deri kur çmimet do të jenë të tilla, pra me rritje. Drejtori tha se “Vendimi ska ndonjë afat të caktuar”.

  Ndërkohë, kjo ngritje e çmimit po kundërshtohet ashpër nga partitë opozitare të Kuvendit Komunal. Për Gazetën Insajderi ka folur shefi i asamblistëve të Lëvizjes Vetëvendosje, Gëzim Sveçla e Sami Borovci nga Aleanca Kosova e Re.

  Si Sveçla ashtu edhe Borovci po konsiderojnë se kjo rritje nuk do të duhej të ndodhte, sidomos nga dikush që ka premtuar transport publik falas.

  Rritja e çmimit të biletës në këtë kohë është e papranueshme për ne, e sidomos kur është e qartë që bie në kundërshtim me atë çfarë kanë premtuar gjatë fushatës zgjedhore, partitë në pushtet e sidomos PDK dhe kandidati i saj i atëhershëm për kryetar Z.Uran Ismaili, e kjo është e rëndësisë së veçantë kur dihet se Drejtorinë e Shërbimeve Publike ku bën pjesë edhe Trafiku Urban e udhëheq PDK, të cilët kanë premtuar transport falas ndërkohë çfarë ka ndodhur është se kemi të bëjmë me rritje prej 25% të biletës së rregullt”, ka deklaruar Sveçla për Insajderin.

  Në anën tjetër, Borovci thotë se rritja e çmimit të biletës nuk do t’i inkurajojë qytetarët të përdorin transportin publik, e përmend edhe inflacionin.

  Rritja e çmimit të biletës një drejtimshe e cila është bileta më e përdorur nuk është e arsyeshme në këtë fazë, veçanërisht tani kur kemi një inflacion të lartë si pasojë e rritjes së çmimeve, të cilat në shumë raste kanë qenë edhe të pa arsyeshme dhe si pasoj kanë krijuar një zingjir rritjesh! Rritja e çmimit në këtë fazë vetëm se inkurajon vazhdimin e trendit të rritjes, pasi që vetëm kur ka filluar të diskutohet ky vendim, kompanitë e transportit privat menjëherë e kanë rritur çmimin për 10 cent e më shumë, pra kjo nuk inkurajon përdorimin e transportit publik, si dhe kur një rritje e çmimit vjen nga një institucion/kompani publike, vetëm sa i legjitimon dhe inkurajon rritjet e më tejme, shumë raste të pa nevojshme”, ka theksuar ai.

  Transporti Publik ka nevojë për vazhdim të reformimit, ri organizimit e ri dizajnimit, por jo duke rritur çmimin, e aq më tepër kur kjo vije nga dikush që qytetarëve iu premtoi transport publik pa pagesë!”, deklaroi asamblesiti opozitar.

  Shefi i asamblistëve të Vetëvendosjes ka përmendur edhe subvencionimin prej mbi 4 milionë që ka bërë Komuna për Trafikun Urban.

  “…E gjithë kjo (rritja e çmimit të biletave) po ndodhë në një kohë kur nuk kemi linja të reja të autobusëve, nuk kemi një organizim të ri të transportit publik, nuk kemi as pritore të autobusëve do të thotë kanë kaluar 13 muaj që janë në qeverisje ndërkohë që qytetarët detyrohen të presin autobusin në vend e pa vend. Është e pashmangshme ta cekim se Kuvendi Komuna e Prishtinës i ka ndarë gjatë vitit 2022 afër 4 milionë e gjysmë euro për Trafikun Urban, dmth ne qysh në start e subvencionojmë Trafikun Urban ndërkohë që tani po ndodhë është shtrenjtimi i biletës. Kjo është e papranueshme për neve dhe si të tillë e dënojmë këtë veprim të Komunës së Kosovës”, ka thënë Sveçla.

  Kritika për Transportin Publik pati edhe Borovci i AKR-së.

  Transporti Publik në kryeqytet është ende larg përmbushjes së shërbimeve për qytetarët. Qyteti është rritur shumë tashmë me lagje të reja të cilat po popullohen çdo ditë e më shumë. Një pjesë e madhe e qytetit nuk ka qasje ende në transportin publik, andaj duhet ri-shikim i linjave dhe rritje e flotës së autobusëve, e cila veç pritet të ndodh shpejtë. Marrëveshja me BERZH, përveç tjerash parasheh biletë të integruar, ndërsa plani ka qenë të ndërtohen edhe parkingje në hyrje të qytetit dhe të ishte e lidhur parkimi me biletë, por kjo ende është larg”, është shprehur Borovci për Insajderin.

  Theksojmë se shtrenjtimi i çmimit të biletave njëdrejtimëshe të Trafikut Urban, nuk është mirëpritur as nga qytetarët. Sipas tyre, rritja në këtë kohë krize është vendim i gabuar nga komuna.

  Çmimi i biletës prej 50 cent ka kohë që po praktikohet edhe nga kompanitë private të autobusëve në Komunën e Prishtinës.

  /GazetaInsajderi

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark