×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Aya, foshnja që lindi nën rrënojat e tërmetit në Siri zhvendoset në një lokacion të sigurt

  Insajderi
  15 February 2023 - 15:48
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Një foshnjë siriane jetime e lindur nën rrënojat e shtëpisë së saj të shembur pas tërmetit të javës së kaluar është zhvendosur në një “lokacion të sigurt” nga një autoritet shëndetësor.

  Drejtoria e Shëndetësisë Afrin mori masën paraprake për të mbrojtur vajzën, Aya, nga rrëmbimi i mundshëm dhe mashtrimi i birësimit, tha një burim për BBC.

  Të hënën, pati një incident të dhunshëm në spitalin në rajonin e opozitës ku ajo po trajtohej.

  Një infermier mashkull, i shoqëruar nga dy burra të armatosur, dyshohet se ka rrahur menaxherin.

  Kreu i drejtorisë së shëndetësisë, mjeku Ahmad Hajj Hassan, mohoi pretendimet në mediat sociale se ishte një përpjekje e dështuar për të rrëmbyer Aya.

  “Akuzat për rrëmbim ishin një keqkuptim. Kjo ishte një çështje tërësisht e brendshme e lidhur me spitalin dhe nuk kishte asnjë lidhje me foshnjën,” tha ai për BBC.

  Mijëra njerëz ofruan adoptimin e foshnjës javën e kaluar, pasi historia e saj u raportua gjerësisht nga mediat vendase dhe ndërkombëtare.

  Gjithsesi, drejtoria e shëndetësisë është e vendosur që të ketë prioritet mirëqenien e saj dhe të veprojë me kujdes me procesin e birësimit, sipas burimit.

  Nëna e Aya-s shkoi në lindje menjëherë pasi shtëpia e tyre familjare në qytetin e Jidayris u shkatërrua nga tërmeti 7.8 ballë që goditi Turqinë jugore më 6 shkurt.

  Ajo vdiq pasi lindi Aya, e cila ishte ende e lidhur me kordonin e kërthizës kur u gjet nga shpëtimtarët.

  Babai i Aya-s, katër vëllezërit e motrat dhe një hallë vdiqën gjithashtu në katastrofë.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark