×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Biden: Po përpiqemi të kuptojmë se si u rrëzua aeroplani i Prigozhinit

  Insajderi
  25 August 2023 - 23:06

  Joe Biden ka komentuar fatin e shefit të Wagnerit, Yevgeny Prigozhin, duke thënë se SHBA-të po përpiqen të kuptojnë saktësisht se si u rrëzua aeroplani në të cilën besohet se ishte edhe kreu i mercenarëve.

  Besohet se Prigozhin u vra pas rrëzimit të aeroplanit gjatë ditës së mërkure – shkaku i të cilit ende nuk dihet, raporton skynews.

   “Unë nuk jam i lirë të flas për këtë saktësisht… Ne po përpiqemi të kuptojmë saktësisht, por nuk kam asgjë për të thënë”, pohoi presidenti amerikan.

  Burimet e inteligjencës amerikane thanë dje se hetimet paraprake sugjeruan se kishte një shpërthim në bordin e fluturimit.

  Kujtojmë se Prigozhin udhëhoqi një rebelim jetëshkurtër kundër ushtrisë dhe presidentit rus, Vladimir Putinit.

  Rebelimi përfundoi kur presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko ndërhyri për të ndërmjetësuar një marrëveshje.

  Ndryshe, Prigozhin u pa për herë të fundit disa ditë ma parë në një video që duket se ishte bërë në Afrikë.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark