×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Çfarë i bën organizmit mos pirja e kafes së mëngjesit?

  Insajderi
  10 December 2023 - 13:39

  Njerëzit që preferojnë të nisin ditën me një filxhan kafe, e kanë të pamundur të heqin dorë nga kjo traditë.

  Kafeina dhuron energji, e bën njeriun të jetë më i vëmendshëm dhe më i motivuar.

  Madje sipas disa studimeve, kafeina mundet të përmirësojë edhe aftësitë e të mësuarit dhe ato motorike.

  Çfarë ndodh nëse nuk e pini kafenë e mëngjesit

  Nëse krejt papritur hiqni dorë nga rituali i pirjes së kafesë në mëngjes, do të ndiheni letargjikë e të plogësht.

  Ju mund të ndiheni edhe të hutuar, nervozë, të mërzitur dhe përtacë.

  Në shumë raste, do të ndieni dhimbje koke, madje edhe rënie të tensionit të gjakut.

  Një analizë studimore e Universitetit Johns Hopkins, zbuloi se njerëzit që kanë mungesë kafeine, përjetojnë simptoma të ngjashme me gripin.

  Këtu përfshihen të përzierat, të vjellat dhe dhimbjet muskulare.

  Sipas kësaj analize, trupi krijon një lloj varësie ndaj kafesë, e cila ndonëse nuk është e ngjashme me atë të drogës, mbetet varësi.

  Për pasojë, duke qenë se kafeinës i duhen plot 24 orë për të dalë plotësisht nga organizmi, është e logjikshme që njeriu zgjohet me dëshirën për kafe.

  Pirja e kafesë konsiderohet si një ritual shoqëror, një moment i qetë dhe deri diku i gëzueshëm.

  Nga ana tjetër, ka arsye të forta përse njeriu duhet të tregohet dorështrënguar me kafenë.

  Këtu mund të përmendim rastin e njerëzve që kanë vështirësi në fjetje apo ata që kanë shqetësime me tretjen.

  Kohëzgjatja e simptomave të lënies së kafesë

  Simptomat e lënies së kafesë janë të ndryshme në bazë të organizmit të individit.

  Duke qenë se vetëm aroma e kafesë nxit dëshirën për kafeinë, është tepër e lehtë t’i rikthehesh ritualit të pirjes së kafesë.

  Rrjedhimisht, ekspertët rekomandojnë që njerëzit që duan të lënë kafenë, ta bëjnë atë në mënyrë graduale.

  Sipas të dhënave të AgroWeb.org, simptomat e mungesës së kafesë shfaqen 12 deri në 24 orë nga kafeja e fundit që keni pirë dhe arrijnë kulmin në orën e 20-të apo të 51-të që nga pirja e kafesë.

  Këto simptoma mund të zgjasin nga 2 deri në nëntë ditë. /AgroWeb.org

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark