20:05 - 10 Nëntor 2022

Një burrë është dënuar me 15 vite të tjera burgim – përveç 18-ve që ka kryer tashmë – për djegien e partneres së tij dhe shkaktimin e vdekjes së saj 21 vjet më vonë.

Steven Craig, 58 vjeç, e mbuloi Jacqueline Kirk me benzinë dhe e vuri flakën në një park makinash në Weston-super-Mare, Somerset në prill 1998.

Ai kreu më shumë se 18 vjet burg për sulmin, por pas vdekjes së saj në gusht 2019, ai u arrestua përsëri dhe u akuzua për vrasjen e saj. Ai u shpall fajtor për atë akuzë nga një juri në Gjykatën e Kurorës së Bristol muajin e kaluar.

Në dënimin të enjten, gjyqtarja Justice Stacey e përshkroi sjelljen e Craig si “sadiste” dhe sulmin si “të planifikuar dhe të paramenduar”, duke i dhënë atij një mandat minimal prej 34 vjetësh.

“Sjellja jote ishte sadiste – qëllimisht i vutë zjarrin kokës dhe gjoksit ashtu siç bëre. Kushdo që përdor benzinë duhet të jetë i vetëdijshëm për nivelin e seriozitetit të veprimeve të tyre. Ishte kaq e pashpirt dhe kaq brutale,” tha ajo.

“Nuk kishit qëllim ta vrisnit Jacquie. Por në rastin tuaj kjo e ka ulur rëndësinë pothuajse në pikën e zhdukjes, sepse rreziku që ajo të vdiste nga ajo që i bëre asaj ishte kaq i dukshëm,” shtoi ajo.

Gjyqi i Craig dëgjoi se sulmi i vitit 1998 rezultoi në 35% djegie në trupin e Kirk dhe e la atë të kishte nevojë për 14 operacione, duke përfshirë transplantet e lëkurës dhe një trakeotomi.

Ajo jetoi deri në moshën 61-vjeçare dhe mundi të shihte që të dy fëmijët e saj të martoheshin dhe të bëheshin gjyshe, transmeton Sky News.

Por ajo vdiq një ditë pasi u shtrua në Spitalin Royal Bath në 2019, me mjekët që refuzuan ta operonin për shkak të dobësisë së saj.

Justice Stacey i bëri homazhe Kirk, e cila pritej të jetonte vetëm për 10 vjet për shkak të lëndimeve të saj, por “kundër gjasave mbijetoi për më shumë se dy herë më shumë”.

“Me ndihmën e familjes, ajo ishte e vendosur të bënte një jetë sa më të plotë”, tha ajo. “Çfarë gruaje e jashtëzakonshme dhe mbresëlënëse duhet të ketë qenë.”

Por për shkak të shkallës së plagëve të saj, ishte një “demi-jete”, që e bëri atë të vetëvritej nganjëherë, tha ajo.

“Ajo kishte gjithmonë dhimbje dhe vuante nga depresioni dhe ankthet. Lëndimet dhe shpërfytyrimi i saj ishin të tmerrshme. Frymëmarrja ishte e vështirë, ngrënia dhe pirja ishin të vështira. Ajo vuajti nga abuzimi në rrugë për shkak të shkallës së plagëve të saj në fytyrë.”

Duke detajuar periudhën para sulmit të vitit 1998, gjykatësi tha se Kirk e kishte marrë Craig në shtëpinë e saj kur ai ishte i pastrehë dhe po luftonte me pijet dhe drogën.

Pasi çifti hyri në një lidhje, ai ishte shpesh i dhunshëm, duke “ia plasaritur mollëzën” në një rast dhe “shpesh duke e kërcënuar se do ta vriste”.

Tri ditë para sulmit me benzinë, Criag e kishte mbyllur Kirk në një tualet të stacionit hekurudhor, duke e lënë të bllokuar për orë të tëra para se një pastruese ta linte të ikte.

Craig shpesh shikonte një skenë torture nga filmi Reservoir Dogs, tha gjykatësi, duke shtuar: “Ju pëlqeu të vepronit si personazhet në film”.

Çifti po udhëtonte nga Bath në Plymouth kur ata u ndalën në Weston-super-Mare, dëgjoi gjykata.

Gjatë udhëtimit me makinë, Craig e torturoi Kirk me një histori të rreme se një vrasës me pagesë i quajtur “Charlie” nga Jorku po vinte për ta vrarë.

“Ajo ishte shumë e frikësuar, sepse e dinte aftësinë tuaj për dhunë,” tha Stacey.

“Nuk ka dyshim se keni planifikuar të përfshiheni në një sulm monstruoz në atë udhëtim rrugor me çfarëdo mjeti që keni në dispozicion.”

Pasi ndaloi në një pikë karburanti për të mbushur një shishe koks me karburant, Craig e goditi zonjën Kirk në fytyrë dhe i derdhi benzinë mbi kokë.

Ajo doli nga makina, duke besuar se do të ishte më e sigurt, dhe ai e tallte duke e pyetur nëse donte një cigare.

Kirk u dogj nga një çakmak dhe u rrëzua në tokë, dëgjoi gjykata.

Kur policia u përfshi, Craig i “gënjeu” ata, tha gjykatësi dhe ishte më i shqetësuar për sigurinë e tij sesa të viktimës së tij.

Pasi kaloi shtatë muaj në spital dhe dëgjoi se ai kishte kryer përdhunim dhe lëndim të rëndë trupor ndaj një gruaje tjetër me të cilën ishte në lidhje, Kirk i tha policisë se çfarë ndodhi, dëgjoi gjykata.

Craig, i cili do të duhet të shërbejë një minimum prej 15 vjetësh përpara se të konsiderohet për lirim nga bordi i lirimit me kusht, kishte një sërë dënimesh të mëparshme.

Gjyqi i tij u tha se ai ishte i varur nga droga në kohën kur ishte 21-vjeç dhe pavarësisht se shprehte një “dëshirë për të praktikuar abstinencën” ndërsa ishte në burg, ai shpesh fajësonte alkoolin dhe ndonjëherë viktimat e tij për krimet e tij.

Prokurori Richard Smith i kishte thënë jurisë se nuk kishte nevojë të kuptonte se lëndimet e Kirk ishin shkaku kryesor i vdekjes së saj – vetëm se kontributi i dhënë prej tyre ishte “më se minimal”.

Craig pranoi përgjegjësinë për sulmin – por jo vdekjen e saj.