14:55 - 04 Mars 2023

Sa herë që vjen Epopeja e UÇK-së, “Mora fjalë”, është kënga që ndëgjohet më së shumti nga shqiptarët.

Kjo këngë që i dedikohet heroit Adem Jashari, ku teksti, melodia dhe interpretimi ngjallin gjithmonë emocione dhe dashuri të madhe ndaj vendit dhe luftës çlirimtare në prag të Epopesë ngrit edhe debat se kush e këndoi i pari.

Kjo këngë këndohet nga Shkurte Fejza dhe shqiptarët të gjithë e njohin atë si këngëtarja e parë që e ka kënduar.

Por edhe në këtë prag të “Epopesë së UÇK-së këngëtari nga Drenica, Qazim Beka thotë se ai është këngëtari i parë që e ka kënduar.

Ai për këtë si dëshmi ka publikuar edhe një video ku thotë se e ka kënduar për herë të parë më 5 mars të vitit 2001, ku kënga atë kohë mbante titullun “Çou Adem”, shkruan Reporteri.net.

Postimi i tij pa ndërhyrje:

Edhe pse kjo video ishte ma disa pengesa une dua ta postoj me te vetmin qellim qe te ja u kujtoj audiences se gjer se kjo kenge eshte kenduar dhe eshte promovuar per her te par kuptohet nga une poe ceki kete qe leta kuptojn se kenga mora fjalê eshte e imja dhe jo e shkurtes qysh mendojn disa, pra me 5 mars 2001 ne pervjetorin e lavdishen te epopes dhe sakrifices se jasharajve ne krye me komandantin legjendar Adem Jasharin!..