×
 • Kulturë
 • Show / Kulturë

  Fytyrat prej bërlloku të të famshmëve

  Insajderi
  13 February 2016 - 14:16
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Jane Perkins është një artiste unike. Ajo mbledh mbeturinat ngado dhe bën art me to. Me to ka arritur të krijojë fytyrat e më të famshmëve.

  Për të nuk është me rëndësi nëse dikush e vlerëson punën e saj si “bërllok”. Kjo për arsye se të gjitha punimet e saj janë të bëra nga mbeturinat e gjetura në shitoret e bamirësisë, pjesët e veturave të shitura dhe përreth shtëpisë së saj.

  Duke përdorur mjete si pulla, bizhuteri të thyera dhe pjesë lodrash, Jane Perkins, nga Britania e Madhe, ka rikrijuar fytyrat e Barack Obamës, Mona Lisës dhe Marily Monroes si dhe piktura të ikonave botërore.

  55 vjeçarja, doli me idenë e saj unike në vitin 2006, ku kërkoj materiale të ndryshme për ti ricikluar dhe më pas ti përdorte për art.

  monro

  mona liza

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark