13:33 - 01 Tetor 2022

Policia iraniane ka arrestuar një grua pasi fotoja e saj dhe një shoku u shfaqën në internet duke ngrënë në një kafene në Teheran pa hixhab, raportojnë mediat e huaja, transmeton Insajderi.

Fotoja, e cila filloi të qarkullojë në internet të mërkurën, tregon dy gra duke ngrënë mëngjes në një kafene që, si shumica e kafeneve në Iran, tradicionalisht patronizohet nga burrat.

Një nga gratë në foto, Donya Rad, u arrestua nga policia menjëherë pas kësaj. CNN foli me motrën e saj, e cila tha se agjencitë e sigurisë kanë kontaktuar Donya dhe i kanë kërkuar asaj që të shpjegojë veprimet e saj.

“Ata e arrestuan pas bisedës. Nuk morëm lajme prej saj për disa orë dhe më pas Donya më telefonoi shkurt dhe më tha se e kishin futur në repartin 209 të burgut Evin”, tha motra e saj.

Burgu Evin i Teheranit është i njohur për kushtet e vështira, regjimi mban atje disidentë politikë dhe është menduar ekskluzivisht për të burgosurit për të cilët është përgjegjëse Ministria iraniane e Inteligjencës.

Ditët e fundit, forcat e sigurisë thuhet se kanë arrestuar disa iranianë me ndikim, duke përfshirë shkrimtaren dhe poeten Mona Borzouei, futbollistin iranian, Hossein Mahini dhe vajzën e ish-presidentit iranian, Ali Akbar Hashemi Rafsanjani, Faezeh Rafsanjani.

Pas vdekjes së Mahsa Amini, protestat filluan në të gjithë vendin dhe kanë vazhduar prej dy javësh. Organizata e Iranit për të Drejtat e Njeriut vlerëson se të paktën 83 persona, përfshirë fëmijë, u vranë në protesta.

Më shumë se një mijë njerëz të lidhur me protestat janë arrestuar që nga fundjava e kaluar, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve IRNA.