×

Këso ndërhyrje brutale në futboll nuk keni parë asnjëherë

26 October 2021 - 23:21

Një nga ndërhyrjet më të këqija në historinë e futbollit ndodhi në Ligën e Kampionëve të Afrikës në sfidën mes Al Ittihad Tripoli dhe Esperance de Tunis të dielën.

Pas barazimit 0-0 në Libi në ndeshjen e parë, e dyta kishte një tjetër pamje në Tunizi. Esperance de Tunis kaloi në avantazh në minutën e 63-të me anë të Nassim Ben Khalifa.

Al Ittihad kishte presion në minutat e mbetur dhe shpresat e tyre për të përparuar pothuajse u shuan 12 minuta më vonë kur portierit të tyre, Muad Allafi, iu dha kartoni i kuq.

Hamdou Elhouni iu dha një mundësi e artë për të shënuar golin e dytë të skuadrës së tij dhe për të përfunduar në mënyrë efektive barazimin.

Por, portieri Allafi doli me shpejtësi nga porta e tij dhe goditi kundërshtarin me një goditje kung-fu në qafë.

Kjo duhet të jetë një nga ndërhyrjet më brutale të parë ndonjëherë në një fushë futbolli. Allafit, me të drejtë, iu dha kartoni i kuq.