×
 • Lajme
 • Botë
 • LifeStyle
 • Lajme / Botë

  Ky është qyteti më i shtrenjtë në SHBA për të rritur një fëmijë

  Insajderi
  28 May 2023 - 15:06
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kostoja mesatare vjetore e rritjes së një fëmije në Zonën e Gjirit të San Franciskos është gati dyfishi i asaj që paguajnë zakonisht amerikanët, sipas një analize të 381 qyteteve amerikane nga platforma këshilluese financiare SmartAsset.

  Rritja e një fëmije në San Francisko kushton mesatarisht 35,647 dollarë ose 33,217,66 euro në vit, duke e bërë qytetin vendin më të shtrenjtë në SHBA për të rritur një familje.

  Kjo është shumë më e lartë se mesatarja e përgjithshme e SHBA prej 20,813 dollarë në vit dhe gati tre herë më e ulët se qyteti i Morristown, Tenesi, ku kostoja e rritjes së fëmijëve është 14,577 dollarë në vit.

  Me fjalë të tjera, kostoja e rritjes së një fëmije në San Francisko është pak më e vogël se ajo që do të fitonit duke punuar me kohë të plotë me 18,07 dollarë në orë, e cila do të jetë paga minimale për orë e qytetit duke filluar nga korriku 2023.

  Kostot përfshijnë ushqimin, strehimin, kujdesin për fëmijët, kujdesin shëndetësor dhe kostot e transportit, bazuar në të dhënat nga Llogaritësi i pagave të jetesës 2022 të MIT. Artikulli më i madh në koston totale është strehimi, i cili varion nga 12,000 deri në 13,000 dollarë në vit, në varësi të vendndodhjes.

  Nga rruga, tetë nga 15 qytetet më të shtrenjta për të rritur një fëmijë ndodhen në Kaliforni. Çuditërisht, pavarësisht kostove relativisht të ulëta të strehimit, qytetet e Miçiganit janë ndër vendet më të shtrenjta në SHBA për të rritur një fëmijë, me Ann Arbor, Kalamazoo dhe Detroit në top 15.

  Nga ana tjetër, shtatë nga 15 qytetet më të mira të Amerikës për të rritur një fëmijë mund të gjenden në Karolinën e Jugut. Charleston, Greenville, Columbia dhe Hilton Head janë ndër më të lirat, me kosto mesatare vjetore rreth ose nën 16,000 dollarë, sipas SmartAsset.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark