16:19 - 08 Mars 2022

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden ka ndaluar importet ruse të naftës, duke ashpërsuar bilancin e ekonomisë ruse si hakmarrje për pushtimin e saj në Ukrainë, raporton Sky News.

Lajmet e fundit të raportuara nga mediumi Associated Press, pasojnë lutjet e presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy për të ndërprerë importet, të cilat kishin qenë një lëshim i dukshëm nga paketat e sanksioneve të rënda të vendosura nga Perëndimi.

Eksportet e energjisë kanë mbajtur një fluks të qëndrueshëm të parave në Rusi, pavarësisht kufizimeve të rënda në sektorin e saj financiar, transmeton Paparaci.

E fundit erdhi pasi Rusia kërcënoi se do të ndërpresë të gjitha furnizimet me gaz në Perëndim nëse ka një ndalim të importit të naftës ruse.

Ndërkohë sot, Shell tha se planifikon të tërhiqet nga nafta dhe gazi rus dhe të ndalojë të gjitha blerjet në vend të naftës bruto ruse në përgjigje të pushtimit të vendit të Ukrainës.

Gjigandi i naftës gjithashtu ka kërkuar falje për blerjen e një ngarkese të naftës javën e kaluar me çmime të ulëta, duke thënë se vendimi nuk ishte “i duhuri”.