×
 • Lajme
 • Lajme

  Mediat serbe: Petar Miletiq jep dorëheqje si Këshilltar i Kurtit, me arsyetimin që “s’është pyetur për asgjë”

  Insajderi
  21 September 2023 - 12:51
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Portali serb N1, raporton se Petar Miletiq ka dhënë dorëheqje nga pozita e këshilltarit të kryeministrit të Kosovës. Vendimin e ka shpjeguar me një letër

  Ish-nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Petar Miletiq, ka dhënë dorëheqje nga pozita e këshilltarit të kryeministrit të Kosovës.

  Ai e ka shpjeguar vendimin e tij përmes një letre drejtuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit.

  “Me këtë letër dua t’ju ​​njoftoj se nga sot nuk jam formalisht këshilltar i jashtëm politik i Kryeministrit të Kosovës”. Në fjalitë e ardhshme kam ndërmend të shpjegoj vendimin tim. E kuptova që në fillim të këtij viti se roli im si këshilltar i jashtëm nuk do të jetë i rëndësishëm, e më vonë as funksional në aspektin e ndihmës së serbëve në Kosovë”, tha ai.

  E thënë thjesht, vazhdoi ai…“Nuk jam pyetur dhe as konsultuar për asnjë vendim të Kryeministrit apo të Qeverisë. E kisha të qartë se nuk do të konsultohesha për çështje të rëndësishme politike as në muajt e parë të (mos) angazhimit tim”. Ngjarjet dhe temat u rreshtuan para meje, dhe dëshmia më e qartë se kjo qeveri nuk dëshiron asnjë kontakt me serbët ishte mos emërimi i drejtorit të zyrës për komunitete në zyrën e kryeministrit, pavarësisht nga insistimi i aktorët vendorë dhe ndërkombëtarë (ai nuk është emëruar as sot e kësaj dite), si dhe uljen e buxhetit të asaj zyre nga një milion e treqind mijë në pesëqind mijë euro”, thotë ai.

  Duke kuptuar, shton ai, se roli i tij nuk do të ketë asgjë në çështjet e rëndësishme politike si dialogu Beograd-Prishtinë, zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit, kriza në veri të Kosovës, gjatë pranverës së këtij viti me kolegen e tij Elisabeth Goëing dhe një grup serbësh nga shoqëria civile, ata identifikuan pesëmbëdhjetë probleme të përditshme që mund të zgjidheshin lehtësisht.

  “Sipas vlerësimit tim të lirë, 90 për qind e atyre problemeve mund të zgjidheshin brenda pak ditësh nëse do të kishte vullnetin politik të Qeverisë. Megjithëse kolegu Goëing bëri një përpjekje të madhe, asgjë nga këto nuk ndodhi. Dua të veçoj një moment më të rëndësishëm, që është ndarja e mjeteve nga Kryeministria për komunitetet. “Pothuajse të gjitha paratë janë marrë nga organizatat joqeveritare shqiptare, që do të thosha është kulmi i hipokrizisë, madje edhe i pafytyrësisë dhe arrogancës”, tha ai.

  Në kuptimin politik, vazhdoi ai duke iu drejtuar Kurtit.

  “Zoti kryeministër, gjatë vitit 2023 e keni kaluar thellë kufirin nga i cili nuk ka kthim prapa në marrëdhëniet me komunitetin serb në Kosovë. Deklaratat tuaja se keni problem me Beogradin dhe jo me serbët e Kosovës, thjesht nuk janë të sakta, për të mos përdorur një term më të ashpër. Dërgimi i forcave speciale në veri, arrestimi i njerëzve të pafajshëm (disa prej tyre që unë personalisht i di se janë të pafajshëm, njëri prej të cilëve u arrestua dje është në gjendje shumë të rëndë), dhuna institucionale ndaj serbëve nuk janë akte kundër Beogradit, por ndaj fqinjëve dhe qytetarëve tuaj. të Kosovës, dhe sa më keq, një sjellje e tillë antiserbe u derdh në rrugë dhe në shoqëri, për fat të mirë jo në mbarë shoqërinë kosovare. Fatkeqësisht, me serbët e Kosovës nuk mund të vendosni më as marrëdhënie normale dhe pa bashkëjetesën e shqiptarëve dhe serbëve nuk ka asnjë shans për përparimin e Kosovës e as të rajonit”, ka shkruar ai.

  Siç ka shtuar ai, dëshiron të theksojë se vendimi i tij nuk është marrë nën presionin e askujt.

  “Përkundrazi, përveç qëndrimeve beninje në Merdar, nuk kam pasur shqetësim më serioz se kushdo. Do të doja të thoja që po jap dorëheqjen, por kjo do të ishte pretencioze, sepse nuk kam nga çfarë të jap dorëheqjen. Andaj, konsideroni se nga sot, siç thashë në hyrje, nuk jam formalisht këshilltar i jashtëm politik i kryeministrit të Kosovës”, ka përfunduar Miletiq.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark