×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  “Nxora telefonin të shkruaja mesazhe lamtumire” – Rrëfimi i pasagjeres që ndodhej në avionin që iu shkëput dritarja gjatë fluturimit

  Insajderi
  07 January 2024 - 17:48
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Të premten, 5 janar, një Aeroplan me pasagjerë i linjës Alaska Airlines u detyrua të bëjë ulje emergjente në shtetin amerikan të Oregonit pasi një pjesë e avionit u shkëput në ajër. Boeing 737 Max 9 i Alaska Airlines u kthye në Portland, qyteti më i madh i Oreganit, 35 minuta pas fluturimit për në Kaliforni pasi një pjesë e jashtme e avionit, duke përfshirë dhe një dritare u shkëput.

  Mjeti po fluturonte në më shumë se 4,876 m kur filloi zbritjen emergjente, sipas të dhënave të gjurmimit të fluturimit. Ndërkohë pasagjerja Stephanie King po kthehej në shtëpinë e saj në Kaliforni pas një vizite në Portland, kur dëgjoi një zhurmë të fortë ere në fluturimin e saj Alaska Airlines të premten.

  “Thjesht e dija se diçka e keqe kishte ndodhur. Nuk isha e sigurt se çfarë po ndodhte dhe u ndjeva shumë e frikësuar Njëra nga zonjat po bërtiste dhe po qante. Ajo ishte e pangushëllueshme. Ajo vazhdonte të thoshte ‘Biri im! Djali im! Atij iu gris këmisha! Ishte absolutisht surreale. Për shkak se po fluturoja vetëm, i shkrova disa mesazhe të dashurit dhe nënës sime për t’i thënë se diçka po ndodhte, se isha i frikësuar dhe i dua ata. Kjo ishte më shumë se koha e mjaftueshme për t’u çlodhur. Dëgjova se celularët, këpucët dhe këmisha të njerëzve u hodhën nga dritarja. Çdo gjë mund të kishte ndodhur. Atëherë ishte vërtet e qetë. Të gjithë ishin në shok. Të gjithë ishim akoma kaq të hutuar. Të gjithë ishin super të qetë. Ishte e frikshme, në fakt, sa të qetë dhe të qetë ishin të gjithë vetëm sepse ishte kaq joreale”, tha ajo për CNN në një lidhje telefonike.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark